Bildet viser skip som sitter fast i isen utenfor Kapellskär i Østersjøen. Flere isbrytere forsøker å få skipene løs.
FASTFROSSET: Seks skip sitter fast i isen utenfor Kapellskär i Østersjøen. Flere isbrytere forsøker å få skipene løs. Foto: Kustbevakningen / SCANPIX

Frøs fast i isen

Over 50 fartøy frøs fast i isen i Østersjøen. Flere av båtene var ferjer med passasjerer om bord.

Natt til fredag klarte isbrytere å få løs ferja Amorella fra Viking-Line. Det er 1.000 mennesker på skipet. Amorella sto fast ved øya Tjärven utenfor Kapellskär. Den ligger nordøst for Stockholm i Sverige. Isbrytere er skip som er laget for å få unna is på havet.
– Nå er skipet løs. Det går med god fart mot Stockholm,  sier Johny Lindvall til det svenske nyhetsbyrået TT. Han jobber ved det svenske Sjöfartsverket.

Også fartøyet Via Mare med 66 personer om bord er trukket løs.

Utenfor Sundsvall ventet 15 frakteskip på hjelp. Andre skip lå innefrosset i Gävlebukta og utenfor Umeå.

Men fredag ettermiddag var alle fartøyene trukket løs fra isen.
- Det er ingen skip som sitter fast nå, sier Ann Ericsson til avisa VG. Hun jobber i isbryteravdelingen til de svenske sjøfartsmyndighetene.

Isforholdene i Østersjøen er svært vanskelige. Årsaken er kraftig vind fra nord. Den presser store ismasser inn mot kysten i Sverige. Sjøfartsmyndighetene har bedt rederiene om å la fartøyene bli liggende ved kaia.
Vinden skal snu i løpet av helga. Da blir det bedre isforhold. Men det kan bli lang tid å vente for skip som sitter fast. Det skriver nyhetsbyrået NTB.

Del på Facebook Del på Facebook Skriv ut Skriv ut
Tips en venn
sss

Flere nyheter

Hør Klar Tale
Klinkende klart

Høyre har et problem

Høyre er blitt et «nei»-parti. 50 prosent av velgerne deres sier nå nei til at Norge skal være medlem i Den europeiske union (EU). Det viser en ny måling som er laget for NRK.
Les hele lederen


Helt Nils

helt nils
             Vis alle Helt Nils

Lenker

Lettleste aviser:
Danske Ligetil
Svenske 8 Sidor

Andre ressurser:
Språkrådets
tips til lettere språk

Oversikt over
aviser på internett