Bildet viser Kathryn Bigelow (til venstre) sammen med Barbra Streisand. Bigelow ble historisk under Oscar-utdelingen. Hun ble første kvinne som vant Oscar for beste regi. Det fikk hun for filmen «The Hurt Locker».
VANT: Kathryn Bigelow ( til høyre) ble historisk under Oscar-utdelingen. Hun ble første kvinne som vant Oscar for beste regi. Det fikk hun for filmen «The Hurt Locker». Foto: Mark J. Terrill/ AP/SCANPIX

Kvinnenes Oscar-kveld

Kathryn Bigelow vant Oscar for beste regi av filmen «The Hurt Locker». Hun er den første kvinnen som har fått Oscar for regi.

«The Hurt Locker» handler om Irak-krigen. Filmen ble den store vinneren da den amerikanske filmprisen Oscar ble delt ut. Det skjedde natt til mandag. Filmen fikk seks priser.
«The Hurt Locker» fikk Oscar for beste film, beste regissør og beste manus. Den fikk også tre priser i tekniske kategorier.
Kathryn Bigelow ble utrolig glad. Hun klarte nesten ikke snakke da prisen for beste film ble avslørt.
– Dette er det største øyeblikket i mitt liv, sa Bigelow til slutt. Hun takket også manusforfatteren Mark Boal. Han risikerte livet som journalist i Irak.

Bigelow konkurrerte med eksmann James Cameron i konkurransen om beste regissør. Han regisserte filmen «Avatar».
«Avatar» var favoritt til å få flest Oscar-priser. Men filmen fikk bare fire Oscar. Blant annet for beste visuelle effekter og for beste foto.

LES MER HER: Kjemper om Oscar

Den dansk-norske filmen «Burma VJ» om munkeopprøret i Burma var nominert i klassen for beste dokumentar. Men den fikk ingen pris.

LES MER HER: Munkene kan vinne

Oscar for beste dokumentar gikk til filmen «The Cove». Den handler om en brutal jakt på delfiner i Japan.

Jeff Bridges fikk Ocar for beste mannlige hovedrolle. Han spilte en country-sanger med alkohol-problemer. Filmen heter «Crazy Heart». Sandra Bullock vant Oscar for beste kvinnelige hovedrolle. Hun spilte en husmor fra sørstatene som tar seg av en hjemløs svart tenåring i «The Blind Side».

Oscar-prisene ble delt ut i Los Angeles i USA. Vertene var Steve Martin og Alec Baldwin.
Christoph Waltz fikk Oscar for beste birolle. Han spilte sadistisk nazi-offiser i filmen «Inglourious Basterds». Mo’Nique fikk Oscar for sin tolkning av en ond mor i «Precious».
I kategorien for beste utenlandske film vant den argentinske «El Secreto de Sus Ojos». Den handler om en pensjonert statsadvokat. Han etterforsker en 25 år gammel voldtekts- og drapssak.
Den argentinske filmen ble en overraskende prisvinner. Michael Hanekes «Das weisse Band» («Det hvite bånd») var favoritt i kategorien.
«Up» stakk av med prisen for beste animasjonsfilm. Det er en tegnefilm om en eldre herre som flyr av gårde i huset sitt. Han flyr under en sky av heliumballonger for å se regnskogen i Sør-Amerika.

Del på Facebook Del på Facebook Skriv ut Skriv ut
Tips en venn
sss

Flere nyheter

Hør Klar Tale
Klinkende klart

Høyre har et problem

Høyre er blitt et «nei»-parti. 50 prosent av velgerne deres sier nå nei til at Norge skal være medlem i Den europeiske union (EU). Det viser en ny måling som er laget for NRK.
Les hele lederen


Helt Nils

helt nils
             Vis alle Helt Nils

Lenker

Lettleste aviser:
Danske Ligetil
Svenske 8 Sidor

Andre ressurser:
Språkrådets
tips til lettere språk

Oversikt over
aviser på internett