Alexander Rybak har mye han ønsker å dele med andre.
– Jeg har så mye på hjertet, så mye jeg vil si, sier Rybak til nyhetsbyrået NTB.

Han har gitt ut ny plate. Det er hans andre album. Plata har fått navnet «No Boundaries» (ingen grenser).

Den nye plata er det han vil kalle «for allsidig for et godt terningkast». Plata er så folkelig at den ikke kan få gode kritikker, tror han.
– Det er ikke lov til å eksperimentere med sjangre, sier han.
Rybak tror det har vært for mye av ham i Norge den siste tiden. Derfor ga anmelderne den første singelen fra plata dårlige kritikker. Singelen heter «Oah».
– Jeg har vært lite i Russland den siste tiden. Der ble den tatt godt imot. Det er signaler om hvor jeg er som artist. Nå er nedturen offisiell. Det er fordi det ikke lenger er populært å like meg, sier han.

Alexander Rybak er kanskje en ordentlig luring. Selv påstår han at han visste om hva som ville skje på forhånd. Det vil si allerede før musikk-konkurransen Melodi Grand Prix i fjor. Han hevder også at han visste hvordan det ville gå opp og ned.
– Men privat er det ingen nedtur. Tvert om. Sangene mine løfter meg opp. Det er fordi publikummet mitt liker dem, sier han.
Han høres like begeistret ut som alltid. For Alexander Rybak er det alt eller ingenting som gjelder.

Forrige album het «Fairytales» (Eventyr). Siden da har han skiftet plateselskap. Han roser sitt nye plateselskap. Han mener de tør å satse på «et eksperimentelt prosjekt».
– For det er det det er, sier han om «No Boundaries».
Han leverer personlige versjoner av alt fra stadionrock og pur pop. Og bluegrass og musikal på denne plata.
– Alt er i min stil, med fiolinen. Jeg vil gi noe til alle. Og berike musikksmaken til de unge. Det sies at jeg er et idol. Det vil jeg bruke til å formidle musikk. Derfor er dette albumet det viktigste jeg har gjort. «Fairytale» ble nok det største kommersielt. Men jeg bryr meg ikke om å være størst eller best. Jeg vil forbedre verden, sier han med glimt i øyet

Når Alexander Rybak får se albumet sitt, kaster han seg begeistret over det. Han blar gjennom mens han snakker om de ulike sangene. Det er mest hans egne.
– Denne plata handler om tre ting. Det er allsidighet, følelser og historiefortelling, sier han.

– Jeg ønsker å dra ut alle sjangrene. Er det folkpop så drar jeg til for fullt med synth. Jeg orker bare ikke den typiske 2010-popen, sier Alexander.

– Er det din avskjed med pop-verdenen?
– Aldri! Nei, men det er vel ikke dette jeg vil gjøre når jeg er 30 år. Min største drøm er fremdeles å skrive en musikal. Det har det vært siden jeg var 12 år, sier han.

Nå gleder Alexander Rybak seg til brevene. Han vet han kommer til å få en del brev fra sitt publikum.
– Det er ærlige tilbakemeldinger, mer enn anmeldelser. Folk gir så mye av seg selv. Det er ikke bare brev. Et barn sender meg en tegning. En gammel dame sender en bok hun tror jeg vil sette pris på. Og så får jeg litt truser, men det er kjedelig, sier han og ler.

Han sier han tenker hardt på invitasjonen fra en guttegjeng i Polen. De vil ha ham med på flaggermus-safari. Men han blir alvorlig når han siterer den russiske sangdivaen Alla Pugacheva.
– Hun sier at artister som er trygge på seg selv, har kronen limt fast på hodet. De er ikke redde for å snakke med noen. De usikre artistene føler hele tiden at kronen holder på å falle av. Hadde jeg vært som dem, hadde jeg ikke turt å lage denne platen, sier han.

– Du er trygg?
– Ja, på musikken. Men det er bare der jeg har selvsikkerhet. Og jeg snakker med autoritet. Ellers er jeg usikker som gutter flest. Ikke glem at jeg er blitt kjent i Europa fordi jeg sto på mitt, sier han.

Han sikter til at han egentlig ble rådet til å droppe hele fela i «Fairytale».

Nå sier Alexander Rybak at han begynner å få lyst til å vandre igjen. Det har han gjort et par ganger før.
– Det var første gangen jeg gikk på loffen. Det var i 2006 i Valdres. Da innså jeg at jeg ville fortelle historier. Da skrev jeg låten som vant NRKs konkurranse «Kjempesjansen». I 2008 reiste jeg rundt og spilte for folk. Da skrev jeg «Fairytale». Nå føles det som om det er på tide igjen, sier han. 

Rybak vil ikke røpe hvor turen vil gå.
– Jeg har arvet eventyrlysten fra pappa, men han vil være alene. Jeg vil treffe folk. Og høre deres historier om hva de har opplevd, sier han.

Så møter du en spelemann med fela i sommer er det bare å ta vel imot ham. Det er bare to ting Alexander Rybak ikke liker å snakke om:
– Været og trening, sier han og ler.