Den tamilske regissøren K. V. Anand vil komme til Lysefjorden i Rogaland neste uke. Planen hans skal være å spille inn scener til den nye filmen «Ko». Anand vil filme på Preikestolen og Kjerag-bolten. Det skriver nettavisa Aftenbladet.no.

Men Anand får ikke lande med helikopter på Kjerag-bolten. Årsaken er at kommunen har vernet området rundt Kjerag. Kjerag og Preikestolen ligger i Forsand kommune.

LES OGSÅ: Penest, mektigst og rikest

Preikestolen og Kjerag-bolten er to kjente fjellplatåer i Rogaland. Et fjellplatå er et flatt område på et fjell. Preikestolen er en av Norges mest kjente attraksjoner. Du kan sitte på kanten av Preikestolen.

Kjerag-bolten er en stor stein. Den sitter klemt i en stor kløft i fjellet. Det er mulig å stå på steinen.

LES OGSÅ: Flere vil ha ekstrem-ferie

Regissør Anand har også laget filmen «Ayan». 12 millioner indere gikk på kino for å se den.

Det indiske filmteamet kan leie norske folk til å ære, såkalte «sherpaer». Det har Forsand kommune foreslått. Sherpaene kan bære det tunge utstyret. Men det vil ikke filmteamet.
– Filmen vil nå ut til millioner. Derfor er det leit å si nei til et godt tiltak som kan markedsføre Lysefjorden, sier Ole Tom Guse til Aftenbladet. Han er ordfører i Forsand.


Også Statsministerens kontor fikk nei til å lande med helikopter på Kjerag. Bare base-hopperne har en spesiell tillatelse til å lande én gang i året.

Derimot får regissør Anand lov å fly til Preikestolen. Det må skje før klokka 08.00 på morgenen. Og etter klokka 18.00 på kvelden. Det er bare utstyret som får fly opp. Filmteamet og danserne må gå selv.