Kultur

Deeyah Khan vant Emmy-pris

Deeyah Khan vant Emmy-pris for filmen «Banaz: A love story» i natt. Dette er andre gang at Norge vinner en Emmy.

VANT: Deeyah Khan vant Emmy-pris for filmen «Banaz: A love story» i natt. Prisen ble delt ut i New York i USA. Dette er andre gang at Norge vinner en Emmy.
Publisert Sist oppdatert

Norsk-pakistanske Deeyah Khan vant Emmy-pris i natt. Prisen ble delt ut i New York i USA, skriver avisa Aftenposten. Khan vant prisen for beste dokumentar for filmen «Banaz: A love story».

- Jeg er helt overveldet. Vi kom til New York for å feire at filmen ble nominert. Jeg hadde ingen forhåpninger om noe annet. Nå er jeg rett og slett i sjokk, sier Deeyah Khan til Aftenposten.

Emmy er en amerikansk utdeling. Prisene gis til filmer og programmer som er laget for TV.

«Banaz: A love story» handler om 17 år gamle Banaz. Familien hennes var kurdisk, men hun vokste opp i London i Storbritannia. Familien til Banaz godtok ikke at hun fikk seg kjæreste. Banaz rømte, men familien fant henne. Banaz ble funnet drept i en koffert i hagen. Hun var blitt voldtatt og kvalt av sin egen familie.

Det tok tre år å lage filmen om Banaz, forteller Khan til Aftenposten.

– Det var ekstremt vanskelig. Ingen ville snakke om henne. Hun hadde ingen venner som ville snakke. Familien var tause. Den eneste som snakket var søsteren. Det var først da jeg kom over en eske med videokassetter fra politiets avhørsrom at jeg så henne og hørte hennes historie, forteller Deeyah.

Filmen ble først vist på Raindance Film Festival i London i 2012, skriver nettavisa vg.no. Siden da har den vunnet flere priser. Hele filmen ligger også på nettstedet YouTube.

Deeyah bor i London, men er født og oppvokst i Norge. Dette er andre gang at Norge vinner en Emmy. I februar fikk Norge sin aller første Emmy. Det skjedde da barne-tv programmet Energikampen vant.