Politiker Carl I. Hagen fra Fremskrittspartiet (FrP) har et forslag for å løse problemet med fulle sykehjem. Han vil la eldre og syke bo på hotell, skriver avisa Nordlys.
– De har alt som trengs. De har folk til å rydde og vaske rommene, vaske klær og lage mat. Hotellene gjør alt et sykehjem gjør. Bortsett fra at de ikke har personer som jobber med helse, sier Hagen.
Hagen besøkte Heracleum bo- og eldresenter i Tromsø tirsdag. Hagen talte til de som bor på senteret og andre gjester. Han snakket om alt fra ordningen med pensjon og aktive eldre. Han snakket også om endringer i helse- og omsorgs-tjenesten.
LES MER HER: – Ikke nok til de eldre
Hagen sier at omsorgen for eldre bør kunne organiseres som en hotellkjede. En hotellkjede har mange muligheter for brukerne. Han sier at norske hoteller ikke er fulle. Han mener at manglende plasser på sykehjem vil kunne fylle opp hotellene.
– Hotellene er ikke fulle, bortsett fra i sesongen og ved spesielle anledninger. Hvorfor ikke bruke en etasje, rive noen vegger og lage et felles område hvor man kan spise? spør Hagen.
Ideen får ikke støtte fra de som driver hoteller i Norge.
– Å drive hotell samtidig med å drive sykehjem er ikke mulig. Det er mulig det kunne fungert i fremtiden. Men jeg ser ikke for meg at det kan skje nå. Det sier Bjørn Nilsen. Han er salgs- og markeds-sjef ved Rica Ishavshotell i Tromsø.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere