Bildet er fra den nye Holmenkollbakken. En gruppe hoppere fra Kollenhopp ble de første til å hoppe i den nye hopp-bakken i Holmenkollen. Men egentlig skulle Anette Sagen ta det første hoppet. Hun er Norges beste kvinnelige skihopper.
HOPPET: En gruppe hoppere fra Kollenhopp ble de første til å hoppe i den nye hopp-bakken i Holmenkollen. Men egentlig skulle Anette Sagen ta det første hoppet. Hun er Norges beste kvinnelige skihopper. Foto: Stian Lysberg Solum / SCANPIX

Anette Sagen ble ikke først

Anette Sagen skulle hoppe først i den nye Holmenkollbakken. Men dagen før testet Bjørn Einar Romøren bakken.


Tirsdag kveld satte Romøren og 11 andre hoppere utfor bakken. Det skriver avisene VG og Dagbladet. Hopperne er med i idrettslaget Kollenhopp.

– Det ville være uansvarlig å la Anette Sagen sette utfor uten at noen hadde testet bakken før henne. Det er viktig at Anette får riktig fart. Da unngår vi at hun lander på kulen, sier styreleder Roar Gaustad i Kollenhopp til VG.

Folk i Oslo har stemt på hvem som skulle ta det offisielle første hoppet. Det ble Anette Sagen.

LES MER HER: Sagen hopper først.

Sagens hopp skal sendes direkte på NRK onsdag.

Torgeir Nordby er rennleder i Holmenkollen. Han sier at de fikk sett om spor, kanter og andre ting var i orden. De fikk også bestemt farten Sagen må ha når hun hopper. Hun trenger litt mer fart enn gutta.

Del på Facebook Del på Facebook Skriv ut Skriv ut
Tips en venn
sss

Flere nyheter

Hør Klar Tale
Klinkende klart

Høyre har et problem

Høyre er blitt et «nei»-parti. 50 prosent av velgerne deres sier nå nei til at Norge skal være medlem i Den europeiske union (EU). Det viser en ny måling som er laget for NRK.
Les hele lederen


Helt Nils

helt nils
             Vis alle Helt Nils

Lenker

Lettleste aviser:
Danske Ligetil
Svenske 8 Sidor

Andre ressurser:
Språkrådets
tips til lettere språk

Oversikt over
aviser på internett