Mikael Davud og Sawad Sadek Saeed Bujaker ble pågrepet i juli i 2010. De bor i Norge. Politiets sikkerhetstjeneste (PST) mente at de la planer om terror. De to mennene sa ikke det samme i avhør. Davud har forklart at han alene ville sprenge den kinesiske ambassaden i Oslo. Bujak har sagt at avisa Jyllands-Posten i Danmark skulle angripes.

Senere ble de to og en til tiltalt for planer om angrep i Danmark. Mandag dømte Oslo tingrett Davud til sju års fengsel. Bujak ble dømt til tre år og seks måneders fengsel, skriver nyhetsbyrået NTB.

Det er første gang en norsk rett dømmer noen for planer om terror. Politiet ville ha enda strengere straffer. 

LES MER HER: Vil gi 11 års fengsel for terror-planlegging

Også David Jakobsen var tiltalt i saken. Han ble ikke dømt for planer om terror. Men han fikk fire måneders fengsel for å ha kjøpt stoffet hydrogen-peroksid. Det kan brukes til å lage en bombe.

Klar Tale er på nettsamfunnet Facebook. Trykk «liker» for å følge med.