Nordlys ser vi oftest om vinteren. Og det er sjeldent i Sør-Norge. Men den store aktiviteten rundt sola ga en nydelig himmel i sør.
Knut Jørgen Røed Ødegaard så selv nordlyset fra en topp i Oslo. Han er astrofysiker. Ødegaard forteller at nordlyset begynte med hurtige, lysende bølger. De bevegde seg over himmelen med en kolossal fart.
– Hver bølge varte bare ett til to sekunder. Senere kom et roligere, men mer intenst nordlys. Himmelen var ikke helt mørk. Så nordlyset var temmelig kraftig, sier Ødegaard.
Nordlyset var sterkest rundt klokka 02.00 på natten.

Nordlys-fenomenet kom av et utbrudd på sola søndag. Det sendte en sky av varm gass mot jorden. Gassen nådde jorden tirsdag kveld. Det utløste det Ødegaard kaller en «romstorm». Nordlyset var synlig fra Sør-Norge. Det kunne også ses i deler av Danmark og Tyskland. Eksplosjonen søndag kom etter den roligste perioden på sola de siste 100 årene.
– De siste fire årene har det vært svært liten aktivitet på sola. Denne ukens begivenheter viser at sola er i ferd med å våkne av «dvalen», sier Ødegaard.
Det finnes også håp om å se nordlys i sør natt til torsdag.
– Det kan være mulig, sier Ødegaard.