Sentralbank-sjef Øystein Olsen satte torsdag opp renta. Olsen er sjef i styret i Norges Bank. De bestemmer styrings-renta. Nå setter de den opp fra 2 prosent til 2,25 prosent.
Styrings-renta er viktig for norsk økonomi. Den påvirker hvor mye lån folk kan ta og hvor mye penger de bruker. Den påvirker også markedet, samfunnet og arbeidslivet.
Hver måned ser man på om styrings-renta skal endres. Det var ventet at Norges Bank ville øke renta på møtet i torsdag. De har tidligere varslet at de kom til å sette opp renta senest 1. juli.
– Norges økonomi kommer til å fortsette å gå bra. Det er viktig å sette opp renta nå. Det vil stabilisere økonomien framover. Det vil sørge for at folk bruker jevnt med penger, og at Norges økonomi holder seg god.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere