Det ble en lang og intens debatt i Stortinget. Et flertall på 89 stortings-representanter stemte for datalagrings-direktivet (DLD). Dermed kan data om hvem du ringer, og hvem du sender e-post til, lagres i seks måneder. 80 politikere stemte imot.
– Det er veldig, veldig ille. Jeg tror ikke de som stemte for direktivet, skjønner følgene av det. Barna våre vil fordømme oss for det som er bestemt i kveld, sa Venstres leder Trine Skei Grande.
Arbeiderpartiet og Høyre var blitt enige om å si ja til DLD. Alle de andre partiene var imot. Men ikke alle i Høyre var enige. Fem representanter trosset sitt eget parti og stemte imot. Det skriver nyhetsbyrået NTB. Blant dem som sa nei, var Nikolai Astrup i Høyre.
– Det er et skuffende vedtak. Jeg har kjempet for at Høyre skulle si nei. Men jeg klarte ikke å vinne, sa Astrup.
LES MER HER: Enige om datalagring
Datalagrings-direktivet (DLD) gir myndighetene lov til å lagre data i seks måneder. Høyre-leder Erna Solberg er fornøyd.
– Jeg er glad for dette resultatet. Det gjør at vi kan verne folks privatliv. Samtidig vil det bli lettere å kjempe mot kriminalitet, sier Solberg.
Bård Vegar Solhjell i Sosialistisk Venstreparti (SV) var derimot redd for masse-overvåkning.
– Det gjelder den e-posten du kanskje ikke skulle ha sendt. Det gjelder den internett-siden du ikke skulle ha vært innom, det stedet du kanskje ikke skulle ha vært i natt. Vi vil ikke ha et samfunn der alle feilgrep blir registrert og lagret. Det er masse-overvåking, sa Solhjell under debatten.
LES MER HER: Sier ja til datalagring
DLD betyr at staten kan lagre informasjon om mobil-samtaler og e-post. Politiet sier at det er viktig når de skal etterforske saker. Andre er bekymret. De mener at dette er veldig privat.
Arbeiderpartiet ville lagre opplysninger i ett år. Men Høyre krevde at lagrings-tiden skulle være seks måneder.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere