– Jeg kan bekrefte at en av de siktede i terrorsaken har tilstått planlegging av terror, sier Trond Hugubakken til VG Nett. Han er kommunikasjons-sjef i Politiets sikkerhets-tjeneste (PST).

LES OGSÅ: Har pågrepet tre for terror-planer

Kurdiske Bujak ble pågrepet i Tyskland i begynnelsen av juli. Mannen har sittet varetekts-fengslet siden han kom til Norge. 37-åringen kom til landet i 1999. Han fikk oppholds-tillatelse på humanitært grunnlag.


I tillegg til Bujak ble to andre personer varetekts-fengslet 8. juli. Mikael Davud skal være hovedmannen blant de tre. Det skal være han som har planlagt det meste. PST mener alle tre planla å lage en kraftig bombe av stoffet hydrogen-peroksid. Ifølge PST har alle de tre forbindelser til al-Qaida.


De er alle siktet for å ha planlagt terror på norsk jord. PST opplyser nå at målet skal ha vært å sprenge den danske avisen Jyllands-Posten.
– Ut fra hva han har forklart, tyder det på at avisen var målet deres, sier Hugubakken.

I 2005 trykket Jyllands-Posten de omstridte Muhammed-tegningene. Siden har politiet funnet ut at flere personer har lagt planer om terror-angrep mot den danske avisen.

Advokatene Brynjar Meling og Arvid Sjødin forsvarer Bujak. Meling sier Bujak har vært i avhør. Der har han forklart seg om sin rolle i saken.
– Jeg kan si at Bujak ikke kjenner seg igjen i påstandene om at han har vært en del av en terrorgruppe. Han har heller ikke kjent til noen i al-Qaida, sier Meling til VG Nett.

Meling understreker at det kun er snakk om planlegging.
– Jeg mener det aldri har vært fare for liv og helse i denne saken, sier Meling.


PST tror Mikael Davud er hovedmannen i terrorsaken. Han er en 39 år gammel uigur fra Kina. Davud som kom til Norge i 1999 som kvoteflyktning. Davud ble norsk statsborger i 2007. Den tredje siktede er usbekiske David Jakobsen på 31 år. Han kom til Norge som asylsøker i 2002. Han fikk permanent opphold fordi han ble gjenforent med familie.