Hjelpe-organisasjonen Norsk Folkehjelp har søkt Justis-departementet om 16 millioner kroner hvert år. Pengene skal brukes på et asylmottak i Hellas. Det skriver avisa Klassekampen.

– Vi driver elleve asylmottak i Norge. Vi har tenkt på å drive mottak i Europa også. Norsk asylpolitikk styres mye fra Europa. Det som skjer der, skjer her. 90 prosent av dem som søker asyl i Europa, kommer via Hellas, sier Trygve Augestad. Han er leder for avdelingen for flyktninger i Norsk Folkehjelp.


Det planlagte senteret skal ha plass til 70 unge mennesker. Og 25-40 ansatte. De skal arbeide på tre ulike avdelinger. Asylsøkerne skal være fra 14 til 18 år. Det skal være mest gutter.

I dag er det kun plass til 350 unge på mottak i Hellas. I fjor kom mellom 3.000 og 5.000 unge asylsøkere dit.


Norsk Folkehjelp sier at de også kan drive asylmottak andre steder i Europa. For eksempel i Romania, Bulgaria, Spania og Italia. Men de har ingen ordentlige planer ennå.

Pål Lønseth vil ikke kommentere om Norsk Folkehjelp får penger til asylmottak i Hellas. Han er statssekretær i Justis-departementet. Men han sier at Hellas trenger all hjelp for at asylsøkerne der skal få det bedre. Og da må de europeiske landene samarbeide.
– Vi skal se på søknaden fra Norsk Folkehjelp, sier han.

Justis-departementet jobber med å åpne to mottak for unge asylsøkere i Kabul og i Nord-Irak.