Et stort flertall av Norges Idretts-forbunds medlemmer er menn. Kvinnene utgjør bare 39 prosent. Det skriver avisa Bergens Tidende.
Rundt 650.000 kvinner er medlem i forbundet. Rundt 1 million menn er aktive medlemmer. Det er i de 54 sær-forbundene for de enkelte idrettene. Antall kvinner over 20 år, er på bare 34 prosent.
– Voksne kvinner har aldri hatt et likeverdig og tilpasset tilbud i idretts-lagene, sier Jorid Hovden til Bergens Tidende. Hun er professor ved institutt for sosiologi og statsvitenskap ved universitetet NTNU.
Åtte sær-forbund har flere aktive kvinner enn menn. Det er Norges Håndball-forbund, Norges Gymnastikk- og Turn-forbund, Norges Fleridretts-forbund, Norges Rytter-forbund, Norges Volleyball-forbund, Norges Danse-forbund og Norges Amerikanske Idretters Forbund.
Børre Rognlien er idretts-president. Han sier at forbundet jobber med å få flere kvinner til å bli aktive i idretten.
– Idretts-styret jobber for å få flere til å delta i norsk idrett. Det er fra de gruppene som er lite representert i idretten. Men det er mye som skal gjøres. Det nye idretts-styret må få tid på seg, sier Rognlien til Bergens Tidende.
Men det er flest kvinner som trener på trenings-sentere i Norge. Der er 60 prosent kvinner, ifølge tall fra Virke Trening. Det er arbeidsgiver-organisasjonen til norske trenings-sentere.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere