Verdens beste løpere møtes i verdens-mesterskapet (VM) i fri-idrett. Det skjer i Tyskland lørdag. Men det blir neppe noen overraskelse hvem som vinner i konkurransene 5.000 meter og 10.000 meter. Løpere fra Øst-Afrika har vært best på lange løp i mange år. Trener de annerledes? Eller har det noe med kroppens fasong å gjøre?
Noen mener at afrikanerne løper raskere fordi mange vokser opp i fjellene. Der er det mindre oksygen i lufta. Derfor må kroppen ta opp mer oksygen. Da kan de løpe kjappere over lengre tid uten å slite seg ut, sier noen. Men forskere hentet kenyanere ned fra høyden. De trente sammen med tyskere i lavlandet. Etter en stund var det liten forskjell mellom tyskerne og kenyanerne.
Danske Henrik B. Larsen er forsker. Han fant ut at de kenyanske løperne bruker mindre energi. Når de løp en kilometer, brukte de 10 prosent mindre energi enn en danske. Det viste seg at øst-afrikanerne har tynnere legger.
– Et gjennomsnittlig kenyansk bein er 400 gram lettere enn en danskes bein, forteller Larsen til nettstedet forskning.no.
Dermed får afrikanerne 800 gram mindre vekt å drasse på for hvert steg de tar.
Er det likevel noe håp for europeerne? Kan de vinne over kenyanerne? Det tror ikke Larsen.
– Hvis du skal bli like rask som kenyanerne, må du nok ha samme kropps-fasong som dem, sier han.
Veslemøy Hausken er fag-ansvarlig for lengre løp på landslaget. Hun er ikke enig.
– Tynnere legger har nok mye å si. Men jeg tror ikke det er hele forklaringen. Du må se på måten de trener på. I Kenya og Etiopia ønsker mange å bli løpere. Derfor blir det stor konkurranse. Det presser dem. Og så har det med personlighet å gjøre. De beste løperne klarer å drive seg videre når kroppen blir sliten og full av smerter, sier hun.
Øst-afrikanerne er ikke like gode i kortere løp. Hausken tror derfor at genene har noe å si. Å løpe fort lenge avhenger også av hvor mye oksygen du klarer å ta opp i kroppen. Og hvor godt du klarer å bruke den. Det er delvis genetisk, men kan også trenes opp, ifølge Hausken.
– Vi lærer av kenyanerne, men kopierer dem ikke. Jeg tror det er vanskelig å vinne over dem. Men det er ikke helt umulig, sier hun.
Artikkelen er fra Klar Tale nr 31, 13. august 2009.


