Alberto Contador vant det kjente sykkel-rittet «Tour de France» (Frankrike rundt) i juli. Nå viser det seg at han testet positivt for doping i Tour de France. Nå er spanjolen stengt ute av Det internasjonale sykkelforbundet (UCI).

Fredag sa Contador at han leverte en positiv dopingprøve 21. juli. Urinprøven viste spor av det forbudte stoffet clenbuterol. Den positive prøven ble tatt under Tour de France 21. juli i år. Da var det hviledag i det franske etappe-rittet. Ifølge UCI var det svært lave verdier av clenbuterol i prøven. Saken skal derfor granskes videre. Det internasjonale sykkelforbundet (UCI) skriver at et laboratorium i Köln i Tyskland har analysert prøven. Det skriver nettavisa Dagbladet.no

Det ble tatt to prøver. De heter A-prøven og B-prøven. Begge prøvene til Contador var positive.

Den 27 år gamle syklisten mener han er uskyldig. Han sier han må ha blitt matforgiftet.
– Helt siden han ble informert av UCI 24. august, har Alberto Contador ment at matforgiftning har vært den eneste mulige forklaringen til hva som skjedde. Han har tro på at dette svært alvorlige problemet kan bli løst. Eksperter har også sagt at matforgiftning var årsaken. Spesielt med tanke på antallet dopingprøver Alberto Contador avla under Tour de France, sier Contadors agent i en pressemelding.

Contador er for tiden verdens suverent beste syklist. I sommer vant han Tour de France foran Andy Schleck. Det var Contadors tredje seier totalt. Han har også vunnet begge de to andre Grand Tour-rittene. I 2008 vant han Vuelta a España (Spania rundt). Samme år vant han også Giro d'Italia (Italia rundt).

Contador skal holde en pressekonferanse i Spania torsdag. VM i landeveis-sykling arrangeres for tiden i Australia. Men Contador er ikke med. Han hadde allerede avsluttet sesongen før han ble informert om den positive dopingprøven. Det skriver nyhetsbyrået NTB.