Hellas står stille
1 million mennesker streiker i Hellas. Da slutter landet å fungere i ett døgn.
- Hellas har mye gjeld.
De har problemer med å betale tilbake på lånene sine. - Hellas er med i Den europeiske unionen (EU).
De bruker samme type penger som 16 andre land i EU.
Den heter euro. - Når et land bruker euro, kan de ikke ha mye gjeld.
Sykehus og skoler er stengt. Ingen fly får fly over Hellas før fredag. Ingen journalister lager aviser. 1 million arbeidere streiker mot regjeringen sin. Årsaken er at Hellas er i en økonomisk krise. Statsminister George Papandreou er redd for at Hellas skal gå konkurs.
– Et land går ikke konkurs. Det er det bare selskaper og personer som gjør. Da kommer folk for å selge huset ditt og bilen din. Men det er ingen som drar til Hellas for å selge Athen, sier Arne Jon Isachsen til Klar Tale. Han er professor i økonomi ved Handelshøyskolen BI.
16 av landene i Den europeiske unionen (EU) bruker valutaen euro. De har regler for hvor mye gjeld staten kan ha. Gjelda kan ikke være mer enn litt over halvparten av brutto nasjonal-produkt (BNP). BNP er summen av verdiene som lages i et land i løpet av ett år. Men Hellas har 2.400 milliarder kroner i gjeld. Det er mer enn landets BNP. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
– Hellas har fått låne for mye penger for lenge. Og de har lånt dem for billig. De siste årene har gjelda steget raskt. Da blir mange redde for at Hellas ikke klarer å betale. Det gjør at rentene på lånet til Hellas blir høyere enn om Tyskland skulle låne penger, sier Isachsen.
EU har foreslått hvordan Hellas kan bli kvitt gjelden sin. Staten må tjene mer på alt som selges. Bensinen må bli dyrere. De som jobber i staten, må ikke få høyere lønn. Og folk må jobbe lenger før de blir pensjonister. Det betyr at folk i Hellas må betale mer og tjene mindre. Det er det ikke sikkert de går med på.
– Det er mye korrupsjon blant skatte-myndighetene i Hellas. De som jobber der, har tatt penger som staten skulle hatt. Det gjør at folk ikke stoler på skatte-myndighetene. Da blir det vanskelig for Hellas å få inn nok penger i skatt, sier Isachsen.
Men noen må betale. Andre land i EU er bekymret. De er redde for at de får regningen.
– Folk i Tyskland, Belgia eller Luxembourg vil ikke ha høyere skatt fordi Hellas har problemer. Det må Hellas forstå, sier Jean-Claude Juncker til NTB. Han er sjef for finans-ministrene i landene som bruker euro.
EU-kommisjonen lager lover for unionen. Kommisjonen har laget en ny plan for økonomi. Den skal hindre at landene i EU får problemer med økonomien. Men for Hellas kan det allerede være for sent. 16. mars må de ha overbevist de andre EU-landene om at de klarer å styre sin egen økonomi.
Men om Hellas ikke klarer seg, får de hjelp. Det lover den franske presidenten Nicolas Sarkozy.
Flere nyheter
Regn hindrer letearbeidet
29.07.10: 152 mennesker døde da et fly krasjet i Pakistan onsdag. Dårlig vær gjør det vanskelig å hente de døde ned fra fjellet.
Mor tilstår drap på åtte spedbarn
29.07.10: En fransk mor tilstår at hun har drept åtte av sine nyfødte barn. Barna var gravd ned i to hager.
Fant åtte døde spedbarn
29.07.10: Åtte døde babyer er funnet i to hager i Frankrike. Foreldrene til barna er arrestert.
Ingen overlevende
28.07.10: Et fly med 152 passasjerer styrtet i Pakistan onsdag. Det er ikke funnet overlevende etter ulykken.
Minst 40 drept av norske soldater
28.07.10: Norske soldater har drept minst 40 afghanske opprørere. Det viser dokumenter fra nettstedet Wikileaks.
Del på Facebook




