Bildet viser den amerikanske presidenten Barack Obama.
REFORM: President Barack Obama har snart laget ny helse-reform i USA. Den gjør at fattige folk får råd til å bli syke. Foto: Scanpix

Snart ny helse-reform

President Barack Obama har jobbet lenge med en ny reform i USA. Den skal gjøre at også fattige har råd til gå til legen.

 USA er det vanlig at folk forsikrer seg mot å bli syk. Skulle man likevel bli syk må selskapet du er forsikret i betale regningen. Men mange amerikanere er for fattige til å kjøpe en slik forsikring. Derfor har president Barack Obama jobbet lenge med en ny helse-reform.

I USA skal nye lover stemmes over tre ganger i senatet. Hver gang må et nytt forslag få over 60 stemmer. Mandag morgen fikk det nye lovforslaget 60 stemmer for første gang. Den siste avstemmingen skal være 24. desember. Det betyr at mange fattige amerikanere kan få en helseforsikring i julegave. Det skriver nyhetsbyrået NTB.

LES OGSÅ: Krangler om helsa

Det har vært mye bråk om den nye reformen. Årsaken er at presidenten ville lage en helse-forsikring eid av staten. Da ble mange rike amerikanere sinte. De ble redde for at helseforsikringene de hadde kjøpt ikke skulle være verdt noen ting. Nå har forslaget om reformen blitt endret. 30 millioner amerikanere skal få en helseforsikring. De som er fattige får penger i hjelp fra staten. Forslaget gjør også at selskaper som selger forsikringer ikke kan nekte å hjelpe folk som er syke.

– Dette er et veldig godt forslag til ny lov. Det vil gi sikkerhet til de som har helse-forsikring fra før. Og det vil hjelpe folk som ikke har råd til helse-forsikring, sier David Axelrod. Han er en av rådgiverne til president Obama.

Del på Facebook Del på Facebook Skriv ut Skriv ut
Tips en venn
sss

Flere nyheter

Hør Klar Tale
Klinkende klart

Høyre har et problem

Høyre er blitt et «nei»-parti. 50 prosent av velgerne deres sier nå nei til at Norge skal være medlem i Den europeiske union (EU). Det viser en ny måling som er laget for NRK.
Les hele lederen


Helt Nils

helt nils
             Vis alle Helt Nils

Lenker

Lettleste aviser:
Danske Ligetil
Svenske 8 Sidor

Andre ressurser:
Språkrådets
tips til lettere språk

Oversikt over
aviser på internett