Ny lov mot Iran
USA har fått en ny lov. Den skal gjøre det lettere å straffe Iran.
Det har lenge vært et anspent forhold mellom Iran og USA. Mange land i Vesten har støttet USA. Årsaken er at Iran forsker på atom-teknologi. Landet sier at de vil lage atomkraft for å skaffe strøm. Men USA er redd for at landet skal lage atomvåpen.
Iran har testet raketter som kan frakte atomvåpen. LES MER HER: Iran tester rakett
Natt til fredag bestemte senatet i USA en ny lov. Den gjør det mulig for president Obama å straffe selskaper. Det skjer hvis de selger bensin til Iran. Det melder nyhetsbyrået NTB.
Hillary Clinton er utenriksminister i USA. Hun er på et i London i Storbritannia. Der snakket hun på et møte om Afghanistan. Der har USA nesten 100.000 soldater. De kjemper sammen med soldater fra NATO mot terrorister fra gruppen Al-Qaida. Men Clinton snakket også om Iran.
– Iran gir ikke verden noe valg. Vi vil ikke straffe folket i Iran. Men myndighetene fortsetter med sitt atomprogram. Det må vi reagere på, sier Clinton til nyhetsbyrået AP.
Clinton trives i jobben som utenriksminister.
Men hun vil ikke fortsette i mange år til. LES MER HER: Vil ikke jobbe evig
Clinton har snakket med utenriksministre i flere land. Hun vil at Saudi Arabia, Emiratene, Storbritannia, Frankrike, Tyskland og Italia skal være med å straffe Iran. USA vil også be verdens-organisasjonen FN bestemme nye straffer mot landet.
Flere selskaper i USA mener den nye loven er feil. De sier at den kan være med på å ødelegge forholdet til Iran. Det skal ha blitt litt bedre den siste tiden.
Flere nyheter
Usikkert om ny fredsavtale
03.09.10: Israelerne og palestinerne snakker sammen om fred. Men flere eksperter tror ikke det blir noen endelig avtale.
Enken krever 18 millioner
03.09.10: Tjostolv Moland og Joshua French kan få sone i Norge. Men da krever enken i Kongo 18 millioner kroner.
De er ikke ønsket
02.09.10: 8.000 rom-folk harblitt sendt vekk fra Frankrike. Hvorfor er de upopulære i Europa?
Har forlatt Ungarn
02.09.10: Zhao Fei skal ha forlatt Ungarn. Han er mistenkt for å ha drept norsk Pernille Marie Thronsen.
Mistet jobben etter film
02.09.10: En svensk journalist har mistet jobben. Han lagde en reklamefilm for partiet Sverigedemokratarna.
Rommet tilhørte eks-kjæresten
01.09.10: Pernille Marie Thronsen ble funnet drept på rommet til eks-kjæresten. Hun bodde ikke selv på herberget i Budapest.
Del på Facebook




