Nesten hele hovedstaden Port-au-Prince ble ødelagt i jordskjelvet på Haiti. Flere andre byer er også knust. Folk ble liggende under bygninger som raste sammen. Tilbake lå en by i ruiner. Et samfunn som ikke fungerer. Og et enormt behov for å hjelpe de som er i nød.

BILDESPESIAL:
På 60 sekunder ble Port-au-Prince ødelagt.
HØR MER HER: Haiti lagt i grus

– Det er det verste jeg noen gang har sett, sier Børge Brende til nyhetsbyrået NTB. Han er leder i Røde Kors. Brende har reist til Haiti for å hjelpe ofrene for jordskjelvet.

Forsatt er det usikkert hvor mange som er døde.

– Så mange som 200.000 kan ha dødd, sier general Ken Keen til den britiske TV-kanalen BBC. Keen er leder for de amerikanske soldatene som er sendt til Haiti. Soldatene skal hjelpe med redningsarbeidet.

Hele verden har sendt nødhjelp til Haiti. Men mye av nødhjelpen samler seg opp på flyplassen. Kaoset og mangel på utstyr gjør det vanskelig å få det transportert til byene.

NYHETSGRAFIKK:
Veiene er ødelagt. Det er vanskelig
å nå ut til folk som trenger hjelp.
LES MER HER: En by i grus

Helsepersonell fra hele verden har etter hvert kommet til Haiti. Men de er ikke mange nok. Utenfor sykehuset i hovedstaden ligger de som er hardest skadd. Plastpresenninger er spent opp for å beskytte dem for sola.

– Det viktigste nå er å hjelpe så mange vi kan. Folk med bruddskader dør i gatene. Årsaken er at de ikke får behandling, sier Brende.

1.000 mennesker jobber for organisasjonen Leger uten grenser i Haiti. En av dem er lege Morten Rostrup. Han har vært i mange krisesituasjoner før.
– Rostrup sier at han aldri har sett noe så ille som dette. Det er en ufattelig tragedie. Det er ubegripelig mange skader, sier Siv Mjaaland til Klar Tale. Hun er informasjonssjef i Leger Uten Grenser.

– Behovet for kirurgi er enormt. Men vi har ikke nok utstyr på plass. Behovet er stort. Vi får ikke hjulpet alle. Når en pasient er behandlet, er det en ny i kø, sier Mjaaland.
Hun forteller at det er de skadde barna som gjør sterkest inntrykk.
– Det er trist med alle barna som har knuste bein eller armer. De må amputere. Legene tenker bare på å redde liv, sier hun.

Folk dumper lik utenfor sykehuset og utenfor likhuset. I flere dager har det ligget lik i hauger på gatehjørner. Nå er mange tusen døde gravlagt i massegraver.

Men ikke alle gir opp. Siden skjelvet har folk gravd etter overlevende i ruinene. Fortsatt blir det funnet overlevende.

Flere hundre personer har plyndret butikker i Port-au-Prince. Minst to personer ble drept da politiet skjøt mot dem. Andre steder i Haiti må folk i bil betale for å slippe forbi veisperringer av lik. Det opplevde NRKs journalist Jan Espen Kruse.

Torsdag kom de første skipene med nødhjelp til Haiti. De trenger mye plass for å levere utstyret sitt. Men det har samlet seg veldig mange mennesker ved havnen. De håper at de kan få bli med en av båtene. Slik kan de komme vekk fra Haiti. Myndighetene i landet har bestemt at overlevende skal ta ferjen til byen Jérémie. Den er 150 kilometer unna hovedstaden.

– Myndighetene har gitt oss 3.700 liter drivstoff. Da kan vi evakuere flere mennesker til Jérémie. Men ingen hjelper oss med å holde styr på disse menneskene. Vi får ingen hjelp til å skape orden, sier Roger Rouzier. Han er sjef for selskapet som eier ferja.

Det er ni dager siden skjelvet. Stadig flere av dem som overlevde dør i kaoset.