Søndag ble norske John Sörbö sluppet fri i Sudan. Han ble brakt i den norske ambassaden i hovedstaden Khartoum.
– Både han og vi er svært glade, sier ambassadør Jens-Petter Kjemprud til nyhetsbyrået NTB.
Både norske myndigheter og verdens-organisasjonen FN har jobbet for å få Sörbö og tre andre fri. De fikk hjelp av den tidligere sørafrikanske presidenten Thabo Mbeki.
– At Mbeki kom inn og tok saken opp på høyeste nivå, har gjort at det løste seg, sier Kjemprud.
John Sörbö jobber for organisasjonen Nordk Folkehjelp. Han ble pågrepet av sudanske soldater 28. april. Nordmannen var sammen med en sørafrikaner, en brite og en sørsudaner. De fire ble anklaget for å ha krysset grensen mellom Sør-Sudan og Sudan ulovlig. De skal ha vært i militært område, ifølge Sudan.
LES MER HER: Har ikke siktet Sörbö
Sörbö ønsket søndag ikke å la seg intervjue.
– Han vil nå først snakke med sin egen organisasjon når han er tilbake i Sør-Sudan, sier Kjemprud.
Ifølge den norske ambassadøren er Sörbö i god form.
LES MER HER: Jobber for å få møte Sörbö
Sörbös kone er Rebecca Sörbö. Hun sier til nettavisa dagbladet.no at hun er kjempeglad.
Mandag skulle Sörbö sendes med fly til Sør-Sudan. Planen er at han skal fly hjem til Norge om noen dager.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere