Silvio Berlusconi er statsminister i Italia. Men han er også landets rikeste mann. Han eier mange TV-stasjoner og aviser. Det gjør at han kan bestemme hva mediene skal fortelle om ham.
I år har Berlusconi hatt et vanskelig år. Kona gikk fra ham i sommer. Hun mente at han var utro med en 18 år gammel kvinne. I høst viste mange aviser bilder fra en hage-fest hos Berlusconi. Der var det mange kvinner med lite klær. De skal ha blitt betalt for å være på festen.
Men det er ikke bare kvinner som skaper problemer for statsministeren. 27. november begynner en ny rettssak. Berlusconi er tiltalt for korrupsjon. Han skal ha betalt en advokat 3,6 millioner kroner. Advokaten fikk pengene for å ikke fortelle om noe ulovlig i et av firmaene til Berlusconi. Det skjedde i 1997.
Advokaten er dømt til fire og et halvt år i fengsel. Men Berlusconi er aldri blitt dømt. Han fikk i steden laget en ny lov. Loven sa at ingen som er statsminister kan dømmes i en rettssak. Men i forrige uke ble loven gjort ugyldig. Det bestemte Italias høyesterett. De mente den var imot grunnloven i landet.
Politiet må bevise at Berlusconi har gitt penger til advokaten. Audun Urke tror det vil ta mange år før Berlusconi blir dømt. Urke er ekspert på italiensk politikk.
– Advokatene til Berlusconi har hatt god tid. De har lett lenge etter måter å vinne rettssaken på. Det er mye som tyder på at Berlusconi har gjort noe ulovlig. Men det er ikke blitt bevist, sier Urke.
Urke tror Berlusconi må møte i retten i løpet av neste år. Der må han forklare hva som skjedde i 1997.
– Berlusconi sier at dommerene er ute etter å ta ham. Det tror mange velgere på, sier Urke.
Hvis Berlusconi blir dømt, blir det kamp om makten i partiet hans. Politikerne kommer til å kjempe om hvem som skal bli den neste lederen.
– Blir han dømt for korrupsjon, kan det skade ham. Men rettssaken kan ta mange år, sier han.
Urke minner om at Berlusconi allerede er 73 år gammel.
I en ny bok skriver Berlusconi at han ikke slutter som statsminister hvis han blir dømt.
– Italienerne er lei av kritikken mot Berlusconi. De bryr seg ikke om privat-livet hans. De vet at han er glad i damer. Folk er mer opptatt av økonomien. Landet sliter med mye gjeld. Mange er uten arbeid. Berlusconi er en mann de vet kan fikse ting. Derfor stemmer de på ham, sier Urke.


