Hjelpearbeidere nordvest i Pakistan advarer mot at kolera og andre sykdommer kommer til å spre seg. Også de lokale myndighetene er redde for hva som kan skje de neste dagene. Store deler av Pakistan opplever flom. Det er verst nordvest i landet. Nå er det viktig at rent drikkevann når fram til folk raskt nok.
– Dette er helt nødvendig hvis vi skal klare å unngå en helse-katastrofe, sier Ateeb Siddiqui. Han jobber i Pakistans Røde Halvmåne. Det er det samme som Røde Kors i Norge.
Det er satt opp en leir til de 640 familiene som har mistet mest i flommen. De kommer fra Nowshera-distriktet. Flere av familiene er sinte på regjeringen. Familiene mener politikerne har reagert for sent. De mener også at politikerne ikke har gjort nok for å hjelpe ofrene etter flommen. Det finnes ingen skikkelige toaletter eller bad. Og ingen mulighet for å slippe unna varmen og myggen. De fleste flyktet med bare klærne de hadde på seg. Mange barn vandrer rundt nakne. Faren for smitte øker.
Ifølge Den internasjonale Røde Kors-komiteen merker 2,5 millioner mennesker flommen. Flere landsbyer har forsvunnet i vannmassene. Mellom 80.000 og 130.000 hus er ødelagt eller skadet.
Verdens-organisasjonen FN har regnet ut at nesten én million mennesker har mistet hjemmene sine i flommen. Det er den verste flommen i Pakistan på 80 år.
Hjelpearbeidere og soldater fra det pakistanske militæret kjemper for å nå fram til mennesker som er isolert av vannmassene. De forsøker også å forhindre at sykdommer skal føre til at flere dør.
Rundt 100.000 personer har fått magesykdommer. De fleste av dem er barn. Det er brutt ut kolera i Swat-dalen. Den ligger i Khyber-Pakhtunkhwa-provinsen. Det er lengst nord i landet. Kolera er en infeksjons-sykdom i magen og tarmene. Du får diaré og kroppen tørker ut. Uten behandling kan du dø av kolera. Sykdommen smitter gjennom drikkevann. Flom kan føre til forurenset drikkevann.
LES OGSÅ: KOLERA I PAKISTAN
Opptil 1.500 mennesker har dødd i flommen. Det sier Mian Iftikhar Hussain. Han er informasjons-minister i Khyber-Pakhtunkhwa-provinsen. Det vil kunne ta opp til ti dager å få full oversikt over de som er døde eller har måtte flykte fra flommen.


