Egypt forhandlet fram en avtale. Årsaken var at palestinske fanger i Israel nektet å spise. De sultestreiket i protest mot forholdene i fengslene. Da Israel sa ja til avtalen, begynte de å spise igjen. Men Israel holder fortsatt folk fanget selv om de ikke har blitt dømt i en rettssak.

Det har gått to uker siden 1.600 fanger gikk med på å begynne å spise igjen. På den tiden er over 25 fanger pågrepet igjen etter at de ble løslatt. Flere har fått sin administrative fengsling forlenget. Administrativ fengsling betyr at Israel holder palestinerne fengslet for seks måneder av gangen. Det skjer uten at de har blitt dømt for noe. Det sier palestinske tjenestemenn, ifølge nyhetsbyrået NTB. 

LES OGSÅ: – Israelsk fange sluppet fri

De nye tallene er omtrent de samme som før avtalen ble gjort.

Det sto ikke klart i avtalen at Israel ikke lenger får fengsle folk uten dom. Men både fangene og forhandlerne forsto det slik. De forsto avtalen slik at Israel isteden må sende sakene til domstolene. Da får fangene en vanlig rettssak.

Fengsling uten dom i Israel er blitt kritisert av andre land. Israel sier det er nødvendig å gjøre det. Flere palestinere har samarbeidet med israelsk politi. De ville kunne bli avslørt hvis slike saker kom for retten, mener israelerne.

LES OGSÅ: Enige om å bytte fanger