Det er kirkelederne i det afrikanske landet som forsøker å få endret dommen. Det skriver avisa Vårt Land.

– Dommen mot de to nordmennene gir grunn til å bekymre seg mye, sier biskop Josué Bulambo Lembelembe. Han er nestleder for kirke-samfunnet Church of Christ.
– Dommene må kalles tilbake, mener han.

French og Moland er dømt til døden for drap, drapsforsøk og spionasje. De ble dømt i en militær-domstol i byen Kisangani. Retten mener at de to har drept sin sjåfør Abedi Kasongo. De er også funnet skyldige i å ha tatt med seg våpen ulovli. De skal også ha planlagt onde handlinger mot Kongo.

Josué Bulambo Lembelembe leder et 62 protestantiske menigheter. Han håper at myndighetene i Kongo kan hindre at French og Moland blir henrettet.

Alexis Thambwe Mwamba er utenriks-minister i Kongo.  Han har sagt at nordmennene ikke vil bli henrettet. Det har han sagt til utenriks-minister Jonas Gahr Støre. Moland og French kan kanskje få sitte i fengsel i Norge isteden.