Tusener av mennesker er ute i gatene i Iran. Det skjer i Teheran og i flere andre byer. Bråket begynte i helgen. Det fortsatte mandag. Folk demonstrerer mot myndighetene i landet. De fleste av demonstrantene er unge eller litt eldre mennesker. Blant dem er det mange kvinner.
Mahmoud Ahmadinejad er president i Iran. Demonstrantene mente at han lurte til seg seieren. Det skjedde under valget i juni. Demonstrantene støtter Mir Hossein Mousavi. Han er leder for opposisjonen.
Demonstranter og sikkerhets-styrker fra myndighetene havnet i bråk. Det skjedde først søndag. Sikkerhets-styrker brukte tåregass og køller. Så begynte de å skyte. Det skriver opposisjonen på sine sider på internett. Åtte personer ble drept søndag. Det melder en statlig TV-stasjon. Andre kilder sier at 15 mennesker er drept.
En av de drepte er nevø av opposisjons-lederen Mir Hossein Mousavi. Nevøen ble skutt på Enghelab-plassen. Den ligger i sentrum av Teheran. Det kom masse mennesker i begravelsen. Den skjedde idag mandag. Da ble det mer bråk. Politiet brukte tåregass for å spre demonstrantene. Samtidig ble flere medlemmer av opposisjonen er tatt av politiet.
300 mennesker ble tatt av politiet søndag. Politiet i Teheran sier at fire mennesker tilsammen døde under uroen.
– En falt fra en bru. To døde i trafikkulykker. Èn ble skutt, sier Ahmad Reza Radan til statlig fjernsyn. Han er vise-politisjef.
Men kritikerne til myndighetene sier disse fire ble skutt av sikkerhets-styrkene.
Tre personer skal ha blitt drept ved en bru. Den ligger midt i hovedgata Enghelab i Teheran. En fjerde skal ha blitt drept nær veikrysset Vali Asr. Det melder kildene til opposisjonen.
Demonstrantene roper slagord mot myndighetene. «Død over diktatoren». Og «Khamenei vil bli styrtet». Det skriver nettstedet Rahesabz.net.
Internasjonal presse får ikke lov til å rapportere direkte fra demonstrasjoner i Iran. Den er derfor avhengig av informasjon fra opposisjonen. Den sprer de på nettsteder. Dessuten i videoer publisert på internett. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
KAMPER: Foto: Scanpix
Kjemper mot Irans regime
Folket i Iran har fått nok. De demonstrerer mot myndighetene i gatene.


