Mandag formiddag hørtes en eksplosjon i Marcoule i Sør-Frankrike. Det hadde begynt å brenne på et anlegg. En ovn smalt. Anlegget lager nytt brensel fra ting som har stoffet plutonium. Det kan være fra atomvåpen eller reaktorer som driver atomkraftverk. Anlegget får også inn ting som kan ha lite med skadelige, radioaktive rester på seg. Det er blant annet hansker og utstyr som beskytter de som jobber med atomavfall. Det var på denne delen av fabrikken at ulykken skjedde.
Ifølge den franske avisa Libération skjedde eksplosjonen i en av fabrikkene til selskapet Centraco. De hører til strøm-selskapet EDF.
Det skal ikke ha lekket noen radioaktive stoffer så langt. Én person døde i eksplosjonen. Fire personer skal være hardt skadd. De er fraktet til sykehus i byen Marseille med helikopter.
Statens strålevern i Norge har så langt ikke hørt noe om ulykken, skriver nyhetsbyrået NTB.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere