George Zimmerman skjøt og drepte 17 år gamle Trayvon Martin. Det skjedde 26. februar i Florida i USA. Han sier han gjorde det i selvforsvar. Derfor ble han først ikke siktet på drapet. Det har gjort mange amerikanere sinte. Nå er Zimmerman pågrepet og siktet. Det sier amerikanske myndigheter.

George Zimmerman var gikk rundt i nabolaget som frivillig vakt. Han syntes Trayvon Martin så mistenkelig ut. Han ringte politiet. De sa at han ikke burde følge etter gutten. Men han fulgte etter ham likevel. Zimmerman hevder han deretter ble angrepet av Martin. Han sier han drepte gutten for å forsvare seg selv. Men mange mener saken egentlig handler om rasisme. De mener Martin ble drept fordi han var svart og hadde på seg hettegenser.

Martin hadde ikke våpen med seg da han ble drep. Likevel bestemte politiet at de ikke ville pågripe drapsmannen. De trodde på ham da han sa han skjøt i selvforsvar. Mange har protestert på dette. Over hele USA har det vært demonstrasjoner. Også president Barack Obama har engasjert seg. Han har sagt at dersom han hadde hatt en sønn, ville han lignet mye på Martin.

Nå har en spesiell gruppe i rettsvesenet vurdert saken. De har bestemt at de likevel skal sikte Zimmerman for drap. Den 28 år gamle drapsmannen gikk i skjul etter hendelsen. Men nå sier myndighetene at han er pågrepet. Han skal selv ha meldt seg for politiet.

Drapssaken har ført til mye debatt i USA. Det er både om diskriminering av svarte og om lovene om våpen. I Florida er det en egen lov som sier at folk har rett til å bruke våpen. Det er til å forsvare seg hvis de blir angrepet. Derfor mente politiet først at Zimmerman hadde lov til å skyte 17-åringen. Det er selv om han gutten ikke hadde våpen.

Trayvon Martins foreldre sier nå at de er takknemlige. Det er for at drapsmannen nå er pågrepet. Guttens far Tracy Martin takker for den omtanken familiens mange støttespillere har vist.

– Vi vil fortsette å kjempe for rettferdighet for Trayvon. Det er ikke bare for vår egen skyld. Vi vil jobbe for å hindre at andre tenåringer blir diskriminert, sier han.