Skipene hører til organisasjonen Free Gaza Movement. De var på vei til Gaza. Skipene har med seg 10.000 tonn hjelpe-forsyninger. Det er også over 700 personer som støtter palestinerne. Israelske myndigheter har tidligere sagt at de vil hindre skipene i å nå Gaza.
Videobilder fra TV-kanalen al-Aqsa TV viser israelske soldater. De border minst ett av skipene. Bildene viser også flere hardt sårede personer.
19 personer ble drept, ifølge TV-stasjonen Kanal 10 i Israel. Israelske militære bekrefter at minst ti er drept.
– Det er beklagelig med tap av liv, men de skjøt mot oss, sier en talsmann for israelske myndigheter.
Den israelske hæren sier soldatene ble angrepet med kniver og stokker. Dessuten skal det ha blitt funnet to pistoler på fartøyene.
– Vi fant våpen ombord. Aksjonistene var voldelige, sier talsmannen. Det skriver NRK.
Israel mener Free Gaza Movement støtter terror og Hamas. Hamas kom til makten på Gazastripen i 2007. Israel mener Hamas er en terror-organisasjon. Siden 2007 har Israel blokkert området. De tillater bare at de mest nødvendige varene slipper over grensen. Israel frykter at Hamas skal få mer makt og angripe Israel. Derfor er det heller ikke lov å frakte inn bygningsmateriell.
Tre nordmenn er på et av skipene. Det skriver avisa Klassekampen. Det er ikke kjent om noen av de norske er skadd.
Utenriksminister Jonas Gahr Støre sier han er sjokkert over det israelske angrepet. Den israelske ambassadøren til Norge må forklare seg i Utenriksdepartementet i dag. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
Det israelske militæret har startet sensur. Dersom drepte eller sårede blir fraktet til israelske sykehus, får ingen fortelle om det. Det er forbudt, ifølge israelsk radio.
Klar Tale følger saken.


