Minst 25.000 grekere demonstrerte i gatene i Aten. De kastet stein og brannbomber. Det tok fyr i en bank. Tre personer døde. Folket protesterer mot kutt i økonomien i Hellas. Den europeiske union (EU) vil redde landet med et lån. Men da må landet bruke mindre penger. Vanlige folk vil få mindre i lønn. Pensjonister får mindre i pensjon. Det blir vanskelig å leve i Hellas.
LES MER HER: Redder Hellas
Landet er i ferd med å gå konkurs. Hellas har nesten 2.400 milliarder kroner i gjeld. Det er mer enn de noengang kan klare å betale tilbake. Men de reddes av et kriselån fra andre land i EU. Det er land som bruker valutaen euro. Også Det internasjonale pengefondet (IMF) bidrar til lånet. Lånet er på nesten 900 milliarder kroner.
– Hellas gjeld er enormt stor. Euro-landene har laget en krise-pakke for de neste tre årene. Den skal hjelpe Hellas med å nedbetale gjelden. Samtidig må Hellas spare så mye de kan, sier Steinar Juel til Klar Tale. Han er sjeføkonom i Nordea Markets.
Hver tredje måned skal økonomien i landet sjekkes. Det skal IMF og EU gjøre.
– Hvis Hellas underskudd blir enda større, så må landet spare mer. Ellers vil de ikke få lån fra denne rednings-pakken. Det vil nok gjøre at økonomien i Hellas blir noe bedre, sier Juel.
Hellas er ikke det eneste landet i Europa med mye gjeld. Også Portugal og Spania har gjeld. Disse landene bruker også euro. Hvis flere land med euro sliter med økonomien, kan det skape problemer for valutaen. Fredag raste verdiene på børsene i Europa og i resten av verden. Årsaken var den store usikkerheten omkring euroen. LES MER HER: Hellas står stille
Den økonomiske krisen kan spre seg. EU og IMF vil hindre dette. Derfor har de laget et nytt krisefond. Det er på 6.000 milliarder kroner. Fondet kan brukes dersom flere land får problemer. Fondet gjorde at usikkerheten på børsene ble mindre.
– EU har vist at de er klare til å hjelpe. Det finnes penger dersom Portugal og Spania trenger hjelp. Men jeg tror ikke det vil bli behov for hjelpen. Disse landene vil nok skjerpe seg, sier Juel.
Ifølge Juel er Portugal og Spania i en helt annen situasjon enn Hellas.
– De har mye mindre gjeld enn Hellas. Derfor er den lettere å takle. EU har også gitt seg selv tid til å løse det som egentlig er problemet: At svært mange land i Europa har høyere gjeld og underskudd enn det de klarer å betale, sier han.
Redningspakken for Hellas varer til 2014. Hva som skjer da, vet ingen. Men Hellas kommer fortsatt til å ha gjeld.
– Landet klarer seg ikke alene, sier Juel.


