Folk skal ha samlet seg til bønn i ulike moskeer. Etterpå gikk de ut for å protestere mot president Bashir al-Assad. De vil at han skal slutte. 
Mer enn 200.000 syrere samlet seg i byen Homs fredag. Det sier aktivister.
 
«Den arabiske liga dreper oss – vi har fått nok av frister». Det ropte de som protesterte.
Ligaen har sagt at de vil straffe Syria. Regimet har ikke fulgt fredsplanen som de ble enige om for flere uker siden. Men ligaen fortsetter å snakke med syriske myndigheter. De håper fortsatt at regimet vil følge planen. Demonstrantene er blitt sinte.
 
Flere frykter at det blir full borgerkrig i landet. Torsdag ble 27 syriske soldater drept. De skal ha blitt drept av folk som har forlatt hæren.
Russland og Kina har tidligere snakket imot verdens-organisasjonen FN. De ønsket ikke et felles papir som sa noe hardt til syriske myndigheter. De to landene ville ikke true Syria med straff. De ønsket å få myndighetene til å endre seg selv. Men Russland overrasket alle torsdag. Da foreslo de å lage et felles papir likevel. 
 

FN mener at så mange som 5.000 syrere er drept. Det er siden opprøret startet i mars.