En gruppe menn skal ha forberedt et angrep på avisen Jyllands-Posten. Angrepet skulle ha skjedd om kort tid.
LES MER HER: Ville drepe folk i Jyllands-Posten
Én av de fem ble løslatt torsdag. Men han er fortsatt siktet for planlegging av terror. Tre andre var i retten torsdag. De ble varetekts-fengslet i fire uker. Det skriver den danske avisen politiken.dk.
Natt til onsdag kjørte tre av dem en leiebil fra Sverige til Danmark. Det var for å gjennomføre et terrorangrep mot den danske avisa Jyllands-Postens lokaler i København, mener Politiets etteretnings-tjeneste (PET).
Politiet arresterte dem onsdag morgen. Da var mennene på vei ut av en leilighet i Herlev. De skulle til bilen sin. Enten var de på vei for å gjennomføre selve angrepet. Eller så skulle de kjøre en tur for å se. Det mener PET-sjefen Jakob Scharf.
Torsdag morgen møtte mennene i retten. De nektet for at de var skyldige. Men de nektet å svare på spørsmål i retten. Bevisene fra det danske og svenske politiet blir presentert for retten. Men da får ikke pressen være der.
Jyllands-Postens reporter skrev at de tre mennene satt rolig på rekke foran dommeren. De hadde to tolker mellom seg.
De tre er siktet etter den såkalte terror-paragrafen. Det er for å ville drepe et ukjent antall mennesker. De er også siktet for å ha hatt våpen.
De tre i bilen er en 44 år gammel mann fra Tunisia. Det er også en 29 år gammel svensk mann som er født i Libanon. Den tredje i bilen var en 30 år gammel svensk statsborger med ukjent opprinnelse. I bilen fant politieten ladd maskinpistol med lyddemper.
Den fjerde siktedet er en 37 år gammel svenske som er født i Tunisia. Han er tatt i Sverige. Han møter i retten i Stockholm klokka 15 torsdag.
Den femte siktede er en 26-år gammel irakisk mann. Han har vært alvorlig kreftsyk. Mannen er blind på det ene øyet og døv på det ene øret, Han er dessuten kjent for å være svært religiøs.
Han bor hjemme hos sin mor og far i Greve utenfor København. 26-åringen pleier å be i en moské på Nørrebro. Han skalha vært mye på en nettside kalt Paltalk. Der møtes mange muslimer og utveksler ideer.
De siste årene er mannen blitt veldig religiøs. Flere i familien ville ikkevøre sammen med ham. De sier at han begynte å gå med kjortel. Han forbød også musikk og bursdagsfeiringer i familien.
Mannens bror møtte fram i retten. Både han og resten av familien sier at mannen er uskyldig.
Også den siktede 37-åringen var blitt svært religiøs den siste tiden. Han kledde seg som en person fra terror-gruppa Taliban. På nettsamfunnet Facebook har han et bilde av en person med et blodig sverd foran et al-Qaida-flagg.
Han ble nylig skilt fra sin kone. Han sendte henne hjem til Tunis for få dager siden. Han skal ha sluttet å be i moskeen. isteden hadde han kontakt med muslimer på internet.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere