Valget i USA er først neste år. Men valg-kampen er allerede i gang. Republikanerne skal velge hvem som blir deres president-kandidat. Minst sju personer vil ha jobben. I helgen var den første debatten mellom dem på TV. Debatten var egentlig mellom de som vil bli kandidat for Republikanerne. Men de var ganske høflige mot hverandre. Isteden brukte de tiden på å kritisere president Obama.

– 14 millioner amerikanere har ikke jobb. Da trenger vi en ny president for å få slutt på depresjonen med Obama, sa Newt Gingrich. Han er en av dem som vil ha Obamas jobb.

Mitt Romney er den som gjør det best på menings-målingene. Han sa at Obama har sviktet. Amerikanerne stolte på at han ville skape nye jobber og få fart på økonomien.

– Hvem som helst på denne scenen ville vært en bedre president enn Obama, sa Romney.

LES MER HER: Tilbake til sine røtter

Sarah Palin har ennå ikke sagt om hun vil bli president-kandidat. Hun var ikke med i debatten. Den ble holdt i Manchester i delstaten New Hampshire i USA.

Forretnings-mannen Herman Cain er afro-amerikaner. Han er den eneste av kandidatene som er afro-amerikaner. Cain er økonom. Han har tidligere vært sjef for en kjede med pizza-restauranter.