Det er nå tørke i halvparten av USA. Mange steder er situasjonen veldig alvorlig. Bønder i mange delstater mangler mat til dyrene sine.
– Vi går fra en krise til en skrekkhistorie. Jeg ser et økende antall jorder som ikke vil produsere korn i det hele tatt. Det sier agronom Tony Vyn ved Purdu universitet.
Tørken er verst i Midtvesten. Der er mange jorder helt tørre, og avlingene er ødelagt. Desperate bønder prøver å selge kveg. Tørken har gjort dyrefôr veldig dyrt, og beitemarker har tørket ut. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
Mandag varslet myndighetene om at tørken ser ut til å spre seg. Det blir mer tørke nordover og vestover i landet.
Det amerikanske landbruks-departementet sier det er katastrofe i 26 delstater. Departementet sier 93 prosent av avlingene i delstaten Missouri enten er dårlige eller svært dårlige. I delstaten Iowa gjelder det samme for nesten to tredeler av avlingene.
Flere delstater har bedt nasjonale myndigheter om lov til å bruke vernede områder. Det er til beiting og høsting av høy. De håper å redusere mangelen på mat til dyrene. Det er usikkert hvor mye det vil hjelpe. Meteorologer spår at tørken blir verre ut juli måned. Muligens vil det også bli tørke i august.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere