Kinesiske myndigheter er rasende på den norske Nobelkomiteen. Myndighetene mener det er feil å gi årets fredspris til kineseren Liu Xiaobo. Han har jobbet for demokrati i Kina. Nå sitter han i fengsel fordi myndighetene mener han er fiende av staten.
LES MER HER: Deler ut egen fredspris
For tre uker siden laget kineserne sin egen fredspris. Den heter Konfucius-prisen. Prisen skulle deles ut i Kinas hovedstad Beijing torsdag. Nobels fredspris deles ut i Oslo Rådhus fredag.
Vinneren av årets Konfucius-pris er Taiwans tidligere visepresident Lien Chan. Har har ikke tenkt å dra til Beijing for å ta imot prisen. Det skriver avisen Taipei Times.
– Vi har aldri hørt om noen slik pris og Lien har selvsagt ingen planer om å akseptere den, sier Ting Yuan-chao. Han er talsmann for Lien Chan.
Lien var tidligere formann for Det kinesiske nasjonalistpartiet (KMT) på Taiwan. Han fikk prisen fordi han har jobbet for fred med Kina.
Lien var den første politikeren og lederen for partiet KMT som besøkte det kinesiske fastlandet siden 1949. Det skjedde i i 2005.
Det er ikke klart hvem som egentlig har ansvaret for Kinas nye Konfucius-fredspris. Komiteen som kåret Lien til vinner, sier at den ikke har noen offisielle bånd til regjeringen i Beijing. Tan Changliu er leder for komitéen. Han innrømmer likevel at de samarbeider tett med det kinesiske kultur-departementet. Det skriver nyhetsbyrået NTB.
KINA: Taiwans tidligere visepresident Lien Chan vil ikke ha Kinas fredspris. Foto: Håkon Mosvold Larsen / SCANPIX
Vil ikke ha fredspris
Taiwans tidligere visepresident Lien Chan har ingen planer om å ta imot Kinas fredspris.



Om kommentarer på klartale.no
Klartale.no inviterer deg til å fortelle mer om saker og om dine meninger om saker i nettavisen. Men vi ønsker en god debatt. Derfor vil vi ikke ha trusler eller hatske meldinger på klartale.no. Vi ber også alle om å svare hverandre på en saklig måte i kommentar-feltene. Husk at dine kommentarer også leses av mange! Vi ønsker at du skriver hele navnet ditt. Det gjør det også mer interessant for andre lesere.
Hilsen redaksjonssjef Gøril Huse
Redaksjonen står fritt til å redigere i kommentar-innlegg dersom det er nødvendig. Kommentarer kan også komme på trykk i papiravisen Klar Tale.
Last inn flere