Kultur

Klart for fly-drama

Neste fredag er det première på filmen «Pax». Filmen handler om en flytur som nesten går galt.

Annette Sjursen har laget Norges første film om fly-katastrofer. Forfatter Lars Saabye Christensen har skrevet manuset sammen med henne.

Flere kjente skuespillere er med i filmen. I de store rollene møter vi Ida Elise Broch, Kyrre Haugen Sydness, Ellen Dorrit Pedersen og Kristoffer Joner. Pia Tjelta, Tomas von Brömssen, Anneke von der Lippe og Ane Dahl Torp har mindre roller.

LES MER HER: «Halvbroren blir TV»

– Jeg er selv redd for å fly. Det var noe av det som satte film-prosjektet i gang. Vi med flyskrekk opplever jo livet i et fly på en helt spesiell måte, sier Annette Sjursen til nyhetsbyrået NTB.

I filmen møter vi sju ulike mennesker. Noen av dem har hatt det vanskelig. De ønsker å flykte eller gjøre slutt på alt.

– Men så sitter de der på flyet. De vet at livet virkelig kan være over. Og da oppleves livet som en gave, noe man vil beskytte, sier Sjursen.

Hun mener at noen vonde opplevelser kan være positive.

– Vi tror det bare er de gode opplevelsene som bringer oss videre. Men vonde opplevelser er ikke helt ubrukelige. Bare tenk på en barnefødsel. Det er en grusom smerte, men ut av smerten kommer det et barn, sier hun.

Flyet i filmen er på vei mot Stockholm. Blant passasjerene er en nonne, en hjertekirurg, en journalist, en fotograf, en forlegger, en komponist og en 10 år gammel jente. Alle tror de skal dø. Med i flyet er det også et hjerte. Det skal få en ny eier via en hjerte-transplantasjon.

– Det er ikke tilfeldig at et hjerte har stor plass i filmen. For det er en film med mye hjerte i, sier Sjursen.

LES MER HER: 2011: Året da alle kom tilbake

Filmen har tatt lang tid å lage. Og det kostet 28 millioner kroner, skriver Aftenposten. Bildene av flyet i luften måtte lages i Danmark.

– Denne filmen har vært et enormt prosjekt. Det tok tid å skaffe penger. Men jeg hadde en klar forestilling om hvordan dette skulle bli. Og slik ble det, sier hun.

Film-skaperen gleder seg over reaksjonene som har kommet så langt.

– Folk har sagt det er en mektig film som berører dem, sier Sjursen.

Annette Sjursen har tidligere laget filmen «Min misunnelige frisør». Den kom i 2004.