Kultur
Byråkrat får krimpris
Gard Sveen er egentlig seniorrådgiver. Nå får han Rivertonprisen for sin første krimbok.

Gard Sveen er tildelt Rivertonprisen for boka «Den siste pilegrimen». Det skriver Rivertonklubben. Hvert år deler de ut prisen Den gylne revolver til forfatteren av årets beste norske kriminallitterære arbeid.
– Det er klart det er moro å få en pris som også Nesbø var nominert til. Nesbø er jo en av de aller største, så selvfølgelig er det moro å slå ham, sier Sveen til nyhetsbyrået NTB.
Sveen får Rivertonprisen for boka «Den siste pilegrimen».
«Den siste pilegrimen» er Sveens første roman. Han er til daglig seniorrådgiver i Forsvarsdepartementet.
– Jeg er jo debutant, så for meg var det stort bare å bli nominert. Jeg er overveldet over å vinne, sier han.
Gard Sveen skriver om den spesielle og samtidig dyktige politietterforskeren Tommy Bergmann. Bergmann prøver å finne en sammenheng mellom et drap sommeren 2003 og et skjelettfunn fra andre verdenskrig.
Boka er inspirert av virkelige historiske hendelser. 27. juni 1945 ble motstandsmannen Kai Holst funnet død i en trappeoppgang i Stockholm i Sverige. Det er fortsatt et mysterium hva som skjedde med ham.
Sveen er den første debutanten som har fått prisen siden Jo Nesbø. Nesbø vant for boka «Flaggermusmannen» i 1997. Nesbø var også nominert i år for «Politi».
Rivertonprisen er regnet som en viktig pris for dem som skriver kriminalromaner. I fjor var det Jørn Lier Holst som fikk prisen for romanen «Jakthundene».
Prisen er et samarbeid mellom Rivertonklubben, Bokhandlerforeningen, Den norske Forleggerforening og De norske Bokklubbene. Det er Rivertonklubbens egen jury som utnevner vinneren. Prisen og klubben er oppkalt etter forfatteren Stein Riverton. Det var det Sven Elvestad kalte seg da han var krimforfatter.