Kultur

Eggums jubileums-år

Jan Eggum fyller 60 år i år. Det feirer han med 60 nye låter. Fredag spiller han på Rockefeller i Oslo.

FEIRER: Jan Eggum slipper 60 nye låter på tre doble CD-er i år. Det gjør han for å feire at han blir 60 år.
Publisert Sist oppdatert

Visesanger Jan Eggum har holdt på siden 1975. I desember blir bergenseren 60 år. Han feirer jubileet med å gi ut én låt for hvert år han har levd.

– Jeg innser at dette er galskap. Plate-markedet er i fritt fall. Men det er gøy, sier Eggum til avisa Dagbladet.

LES MER HER: Jazz i polarnatten

De nye sangene skal fordeles på tre dobbelt-album. Fredag kommer den første platen. Det er et pop-album. Senere i år gir artisten ut en jazz-plate og et live-album. Det er en plate som er spilt inn under en konsert. De tre dobbelt-albumene har fått navnet «Kjærlighet & Ærlighet». Fredag blir det også konsert på Rockefeller i Oslo.

Eggum er kjent for sin melankoli i både tekst og melodi. Melankoli er når noe er trist, men litt fint likevel. Noen av de mest kjente sangene hans er «En natt forbi» og «Nesten ikke tilstede».

LES MER HER: Åpner rockens hjem

Eggum har alltid har flere låter på lur enn de han gir ut. Det forteller han i et intervju med avisa Aftenposten.

– Disse 60 nye låtene er ikke noe jeg har trukket opp av rote-skuffen. Jeg jobber alltid sånn. Jeg lagrer ideer, sier Eggum.

Her kan du høre en liten smakebit fra platen som kommer ut på fredag.