Kultur

I kø for siste «Hobbiten»-film

I dag (søndag) starter salget av billetter til «Hobbiten: Femhærerslaget». De ivrigste har ligget i kø i ukevis.

KØ: Mange har sovet i telt utenfor Colosseum kino de siste ukene. De har stått i kø for å kjøpe billetter til den siste «Hobbiten»-filmen.
Publisert Sist oppdatert

Søndag starter salget av billetter til filmen «Hobbiten: Femhærerslaget». Ivrige fans har ligget ukevis i kø.

De første seg i kø allerede 19. september. De ventet på tur utenfor Colosseum kino i Oslo. Det melder distributøren av filmen, SF Norge.

– Så langt ligger det rundt 35 stykker i kø. Vi regner med det blir enda flere de siste dagene før salget starter. Det sa Katrine Aamodt i SF Norge torsdag ettermiddag.

LES MER HER: Hobbiten kommer

Fansen i køen har fått varm toddy og kinoplakater, ifølge Aamodt. Lørdag fikk de lembasbrød. Det er et spesielt brød som alvene i historiene til J.R.R. Tolkien lager.

Flere har fått tiden til å gå ved å sy antrekk og kostymer. Det er til den store «Hobbitdagen» i desember.

Natt til 10. desember er selve premieredatoen. Da braker det løs i slaget mellom orker og varger på den ene siden. Og alver, dverger og menn på den andre. Dette vises på flere kinoer rundt i landet. De velger en nattvisning for de ivrigste fansene.

«Hobbiten: Femhærerslaget» er den aller siste «Hobbiten»-filmen. Den avslutter Tolkiens historie om tiden før «Ringenes Herre»-handlingen.