Kultur

Iskald Robinson

Neste helg er det klart for en ny sesong av reality-serien Robinson-ekspedisjonen. Denne gangen helt fritt for palmer, strender og sydhavs-stemning.

KALDT: Deltakerne i årets sesong av Robinson-ekspedisjonen fikk en kald opplevelse. Flere kom hjem med frost-skader.
Publisert Sist oppdatert

Da deltaker Jan-Kåre Heiberg kom hjem fra Robinson-ekspedisjonen, begynte samboeren hans å gråte. Han hadde gått ned ni kilo. Årets Robinson-ekspedisjon er langt tøffere enn tidligere

– Det så ikke bra ut. Jeg hadde gått ned fra 74 til 65 kilo. Det stakk ut bein både her og der, forteller Heiberg til Klar Tale.

I 11 sesonger har deltakerne reist til en sydhavsøy. Det er i reality-serien Robinson-ekspedisjonen på kanalen TV 3. Der har de måttet klare seg i varmen med lite mat og utstyr. Men det er ingenting i forhold til årets sesong av Robinson, mener Jan-Kåre Heiberg. Årets deltakere bodde utendørs ved Rauland i Telemark midt på vinteren.

– Det var så kaldt at noen ikke turte å legge seg til å sove om kvelden. De var redde for at de skulle fryse i hjel om natten, forteller Heiberg.

Den kaldeste natten ble det mål minus 37 grader. Andre netter var det minus 30 grader, men mye vind.

– Når det blåser, blir det mye kaldere enn gradestokken viser. Det var nok opp mot minus 45 grader i praksis, forteller deltakeren.

Deltakerne måtte jobbe hardt fra de sto opp om morgenen til de la seg om kvelden. Det var for å klare å holde varmen. De måtte også samarbeide hele tiden. De måtte hente vann, hogge ved, sørge for at bålet aldri brant ut.

– Det gjorde at det ble en annen stemning enn i tidligere sesonger. Når folk var slitne, kunne de ikke sette seg under et tre og sove litt. Ingen kunne legge seg på en strand og snakke dritt om andre. Det var konflikter og baksnakking blant deltakerne i år også. Men ikke på langt nær så mye som før, sier han.

Heiberg har mye erfaring med å være ute i naturen. Han driver blant annet kjøring med hundespann.

– Jeg har tidligere vært mer ute på tur de andre årstidene enn om vinteren. For meg ble dette en god måte å komme mer i gang med friluftsliv på vinteren. Drømmen min er å leve av friluftsliv. Jeg vil arrangere turer ut i naturen for barn og unge, sier han.

Mange av de andre deltakerne derimot, hadde veldig lite erfaring med å være ute i naturen.

– Det var alt fra modeller til bankfolk med. Mange hadde knapt vært ute på tur før. Det var på en måte fint å ha mye å lære bort. Folk kom til meg med spørsmål hele tiden. Men jeg tenkte etter hvert litt «Kan du virkelig ikke dette?». Mange kunne ikke engang tenne et bål. Jeg synes det er veldig rart å ikke kunne såpass når du bor i Norge. Vi bor i et land med så fantastiske muligheter for turer i naturen.

Deltakerne måtte klare seg med lite mat. I tillegg forbrenner kroppen mye flere kalorier når det er veldig kaldt. Deltakerne gikk ned mye i vekt. Men når det var konkurranser, glemte Heiberg alt annet.

– Jeg tenkte ikke på at jeg var kald, sulten og sliten. Jeg er et konkurranse-menneske. Jeg trodde kanskje jeg hadde roet meg ned litt. Det er siden jeg har blitt 30 år og litt voksen. Men jeg skjønte fort at det har jeg ikke. Jeg blir fortsatt utrolig ivrig når det er konkurranser, smiler han.

Flere av dem som var med, fikk frost-skader. Blant andre programleder Christer Falck. Også Heiberg fikk frost-skader, men ikke så alvorlige.

– Jeg sliter fortsatt litt med frost-skadene jeg fikk. Men jeg angrer ikke et sekund på at jeg ble med. Det var fantastisk, sier Heiberg. Han hadde mange gode opplevelser som deltaker. Dessuten var det flott å være ute i naturen i Telemark, forteller han.

– Når jeg var på vei for å hente vann tidlig om morgenen, måtte jeg ofte stoppe opp og bare se meg rundt. Naturen er helt fantastisk der, sier han.