Kultur

Lover enda større smell

Øystein Greni gir seg aldri – Jeg har spilt gitar siden jeg var syv år, og jeg vil spille gitar til jeg dauer.

SMELL: Øystein Greni i gruppa Bigbang er ute med ny plate. Og han lover mer smell under Norges-turneen.

For tiden spiller Øystein Greni gitar det i solfylte California i USA. Der eier han hus i Echo Park i Los Angeles. Han har selvbygd studio i hagen. Greni sitter og spiller gitar i det varme lyset hver morgen og i solnedgangene hver kveld.

– Det er til å drømme seg bort i. Det jeg trekkes av, sier Greni.

Det var også her at han fant inspirasjonen til Bigbangs nye skive, «Epic Scrap Metal». Han kjørte engang forbi gjenbruks-stasjonen Star Scrap Metal . Studioet i hagen bygget han også selv. Det er laget av gammel treverk fra hus som er revet.

Og det var i California at der kjærligheten tok slutt. Kjæresten reiste hjem til Norge med deres felles datter. Greni skrev sorgen av seg i sangene.

En dag i februar sitter han på hotell på vestkanten i Oslo. Det er her nyhetsbyrået NTB møter ham. Her skal Greni være den neste halvannen måneden. Han skal spille for publikum hjemme.

Greni gleder seg til det. Han vil vise de to amerikanske musiker-vennene sine hvor store Bigbang er i Norge. De to er med å gjøre Bigbang fra trio til kvintett under turneen i Norge.

– De har bare sett oss som klubband i Los Angeles, smiler Greni.

Greni har med ekstra mannskap for å styrke bandet.

– Det er for å få den store lyden enda større. Og for å gjøre noe nytt. Vi vil gi noe tilbake til publikummet vårt. De to synger også, så nå skal vi toppe alt vi har gjort før, sier han uten å blunke.

Også til sommeren lover han å komme tilbake. Det blir med et enda større smell enn vanlig.

For Øystein Greni er ikke den som stopper opp. Det gjelder verken med å drømme eller med å gjøre ting. Derfor liker han Los Angeles i USA. Det er en by han sier er bygd opp rundt folks drømmer. Der er ingen ideer for dårlige.

– Jeg føler det er der jeg hører hjemme. Mens Oslo er det stedet jeg kommer fra, og som har vært det beste stedet å vokse opp. Det er bedre for kreativt arbeid der borte.

Øystein Greni fleiper om at han skal tatovere inn en klype på armen. Så uvirkelig virker iblant tilværelsen seg.

– Jeg hadde ingen forventninger om å tjene penger på å spille gitar og lage musikk. Jeg ville gladelig betalt for å gjøre det! Band var noe jeg begynte med da jeg ikke kunne skate lenger. Og jeg ser fortsatt på meg selv som en skater som spiller musikk, sier han.

Greni skatet seks timer om dagen og brukte timesvis på å bygge ramper. Nå gjør han noe lignende med musikk.

– Rockemiljøets trang til å snakke om musikk og drikke øl er ganske kjedelig. Jeg vil heller lodde noe. Jeg fikk min første lodde-bolt av bestefaren min da jeg var åtte år gammel. Bestefar var elektriker. Jeg likte å teste høyttalere, fikse gitarer, den slags ting. Jeg tror denne indre drivkraften min har gjort at det har blitt noe av ting, sier han til NTB.

Greni blir lyrisk når han snakker om alle gitarene sine. Han sier at han er «sykelig opptatt av» dem. Han er også er fascinert av teknikken bak.

– Det er mye musikk i ingeniør-kunsten bak dem!

Men til tross for dette vil han at musikken må styres av under-bevisstheten.

– Musikk må føles, ikke tenkes. Bob Dylan er nok en poet på det tekstlige plan. Men det er Michael Jackson som får folk til å føle, sier han. Greni siterer en tekststrofe fra Bigbangs nye plate. Den er tatt fra et afrikansk ordtak:

«Birds don't sing because they have answers, they sing because they have song». (Fugler synger ikke fordi de svarer, de synger fordi de har sanger).