Kultur

Med Rune Rudberg på laget

Bandet Vestlandsfanden er klar med ny plate. De har fått med seg Rune Rudberg på duett.

KLAR:Vestlandsfanden er klar med nytt album. Vokalist Reidar Brendeland har fått med seg Rune Rudberg på albumet.
Publisert Sist oppdatert

Bandet Vestlandsfanden er klar med ny skive. Den heter «Lika Gla». Bandet har fått med seg artist Rune Rudberg på laget. Han skal synge duett med vokalist Reidar Brendeland. De skal synge en norsk versjon av Phil Everlys låt «When Will I Be Loved».

Brendeland mener Rudberg er riktig mann for låta.

Låta handler om at damene pakker og reiser av sted. Én etter en. Det er noe Brendeland personlig kjenner til.

Rudberg har også hatt skilsmisser. Og mange reisedager i året. Slik som Brendeland.

– Rudberg passet glimrende til å gjøre låta. Han er en glimrende vokalist, husk det, sier Brendeland til nyhetsbyrået NTB.

For første gang i bandets 35 år lange historie, har bandet fått et kvinnelig medlem. Russiske Olga Kivaeva spiller fele både på den nye plata og på konserter.

– Jeg har prøvd å få med mange kvinner i bandet. Det kan være en kvinnelig trommeslager eller kvinnelig bassist, sier Brendeland.

I fjor høst døde bandmedlemet Ivar Woxmyhr. Han døde av problemer med hjertet. Olga Kivaeva ble med i bandet på én dags varsel.

– Hun spilte veldig bra. Lyden til bandet ble tettere og lysere. Albumet høres mer avslappet ut, mener Reidar Brendeland.

– Jeg trodde albumet skulle bli vanskelig å lage. Men det ble lett, sier han.

Brendeland liker at alle i bandet er yngre enn ham.

– De har god bakgrunn og oversikt over ny musikk. Det kommer meg til gode. Jeg må gjøre jobben skikkelig, sier han.

Han har et råd til unge musikere:

– Kom dere ut for å spille! Kommer det syv stykker og hører på deg i Sortlandsvik, er det så populær du er der. Jeg overlevde tre uker uten applaus på turné i Nord-Norge på 80-tallet. Og med 27.000 kroner i tap. Vil du fortsette, så lærer du å spille slik at folk kommer og hører på. Mange tror de vil være popstjerner, men de vet ikke hva de går til. Dette er et hardt liv, sier Brendeland.