Kultur

Pharrell inspirerte Spider-Man

Andrew Garfield er igjen klar som Spiderman. Han så på Charlie Chaplin, Muhammad Ali og Pharrell Williams for å få inspirasjon.

HELT: Andrew Garfield (til høyre) spiller Spider-Man i «The Amazing Spider-Man 2». Filmen har premiere fredag. Emma Stone (til venstre) spiller Parkers kjæreste, Gwen Stacy. De to er også kjærester i virkeligheten.
Publisert Sist oppdatert

Andrew Garfield er igjen klar som Peter Parker. Det skjer i filmen «The Amazing Spider-Man 2», som har premiere fredag.

Garfield forteller at han hentet inspirasjon fra flere forskjellige steder. Blant annet fra komiker og skuespiller Charlie Chaplin, tegneserie-figuren Snurre Sprett og bokser Muhammad Ali.

Men Garfield så også på artisten Pharrell Williams. Pharrells musikk er brukt i filmen.

– Pharrell er ungdommelig, kreativ og opprørsk. Han er helt unik, sier Garfield. Han mener at Spider-Man trenger noe av den samme energien som Pharrell har.

Og Spider-man trenger mye energi. I den nye filmen må han blant annet jobbe med forholdet til kjæresten Gwen Stacy. Skurkene Electro og Green Goblin dukker opp. De gjør livet vanskelig for Parker.

Det vil si at alt er som det skal være, mener Garfield.

– Ingen vil se Peter Parker ha det bra. Mye av grunnen til at vi elsker Peter Parker, er at han er som oss. Han sliter konstant, med den ene utfordringen etter den andre, sier han.

Garfield ble kjent gjennom filmen «The Social Network» fra 2010. I 2012 fikk han hovedrollen i «The Amazing Spider-Man». Nå er han klar for film nummer to om superhelten.

Skuespiller Tobey Maguire har tidligere spilt Spider-Man i tre filmer. Garfield vet ikke om han gjør noe som Spider-Man, som Maguire ikke klarte.

– Jeg har ikke peiling. Jeg digger Tobey og det han fikk til, så jeg liker ikke å sammenligne oss. Alt jeg vet, er at jeg brakte hele hjertet mitt og sjelen min, all min kjærlighet til Spider-Man. Det er alt jeg kan gjøre. Resten får være opp til hva andre tenker om det, sier han.

Marc Webb har regissert filmen. Jamie Foxx og Dane DeHaan har rollene som Electro og Green Goblin. Emma Stone spiller Parkers kjæreste, Gwen Stacy. Stone er også Garfields kjæreste i virkeligheten.

Men Spider-Man er ikke det eneste som gjelder for Garfield. Han har blant annet nylig spilt i et teaterstykke.

– Siden laget jeg filmen «99 Homes». Mot slutten av året spiller jeg i Martin Scorseses «Silence», sier han.