Kultur
Snart kommer boka om Breiviks mor
Wenche Behring Breivik forsøkte å stanse boka om livet sitt. Men nå kommer den snart likevel, melder forfatteren.

Anders Behring Breivik er dømt for terroren 22. juli 2011. Moren hans er Wenche Behring Breivik. Journalisten Marit Christensen har skrevet bok om henne. Hun snakket med Wenche Behring Breivik flere ganger.
Men Breiviks mor ombestemte seg før hun døde 22. mars i år. Hun ville likevel ikke ha noen bok om livet sitt. Breivik sa opp avtalen hun hadde med forlaget og ga pengene tilbake. Så skaffet hun seg en advokat som kjempet mot boka.
LES MER HER: Tror ikke det blir rettssak
Men nå gis boka ut likevel. Boka heter «Moren». Den kommer 15. november, melder avisa Aftenposten.
– Jeg har fått ny og viktig informasjon. Derfor vil jeg ut med dette. Jeg er journalist. Mitt oppdrag i samfunnet kommer først, sier Marit Christensen til avisa Dagbladet.
LES MER HER: Arver ikke moren
Det er forlaget Aschehoug som gir ut boka. De mener også at det er riktig å gi den ut.
– Vi skal gi den ut fordi det er en god og viktig bok å utgi, sier forlagsdirektør Kari Spjeldnæs til Aftenposten.
Hans Marius Graasvold er advokaten til Wenche Behring Breivik.
Han sier at han ikke kan si om saken tas videre i retten. Først må han vite hva som står i boken.
– Vårt mål var å stoppe informasjonen som kommer fra Wenche Behring Breivik. Vi ville ikke stoppe boken i seg selv. Jeg er spent på innholdet. Hvis det er brukt informasjon fra Wenche Behring Breivik, er det et overtramp, sier Graasvold.