Kultur
Vil ha deg på TV
Aldri har det vært lettere for vanlige folk å komme på TV. Og søknadene strømmer på.

Over 6.000 nordmenn har lyst til å være med i TV-serien «Robinson-ekspedisjonen». Den vises på TV3 nå. Det er stor konkurranse om å delta. Men det er ikke den eneste mulighet til å komme på TV. Akkurat nå søkes det etter vanlige mennesker til ti TV-programmer. Halvparten skal vises på TV3. Se oversikten her
– Norske serier er populære. Det har de fleste kanalene fått med seg, forteller Line W. Hanum. Hun er presse-ansvarlig i TV3.
Mange med økonomi-problemer kontakter TV3. De håper at de kan få hjelp av ekspertene i «Luksus-fellen». Men de vil ikke på TV. I denne TV-serien må folk vise at de ikke har kontroll på pengene sine.
– Alle som vil ha hjelp, må stå fram på TV. Men deltakere som har store problemer kan få mer hjelp av ekspertene etterpå, forteller Hanum.
For å delta i et TV-program som «Robinson-ekspedisjonen», må man gjennom flere runder. Først sender du et søknads-skjema. Deretter kontaktes deltakerne av dem som skal lage TV-programmet. Deltakerne skal testes og intervjues. Til slutt er det helt sikkert om de får bli med.
Lina Iversen er 26 år og studerer psykologi. Hun søkte om å få bli med på «Robinson-ekspedisjonen». Reality-serien går på TV nå.
– Jeg har søkt en gang før. Da var jeg 18 år gammel. Men da hørte jeg ingen ting fra TV3. Jeg elsker konkurranser og utfordringer. Men jeg er ikke noe glad i å være på TV. Det er litt av utfordringen. Jeg liker å prøve alt før jeg dør, sier hun.
Det tok lang tid før hun hørte noe fra TV-selskapet.
– Da de ringte, hadde jeg glemt det. Derfor ble jeg veldig stresset og sjokkert. Da jeg ble intervjuet snakket jeg med fire personer. Senere måtte jeg snakke med to psykologer, forteller hun
Det var ikke lett å bli filmet hele tiden.
– Jeg tenkte mye på hvordan jeg kom til å se ut. Men det er umulig å tenke på det hele tiden. Det er en ekstrem situasjon på øya. Man må være psykisk sterk for å være med, mener Iversen.
– Det blir veldig ekkelt å se selv på TV i de mest ekstreme situasjonene. Jeg er nesten naken og uten mat. Hittil har det ikke vært så ille. Bortsett fra at jeg så litt sur ut. De fleste som har deltatt mener at det har vært positivt, forteller Iversen.
– Hva er ditt beste råd til andre som vil på TV?
– Ha troen på deg selv, så går det bra!