Norge
Nordmann blir nektet å reise fra Myanmar
Telenor skal selge seg ut fra Myanmar. Men en norsk leder blir nektet å reise fra landet. Slik har det vært i over ett år.
SELGER: Telenor vil selge seg ut fra Myanmar.
Khin Maung Win/AP / NTB
– Siden militæret tok makten i Myanmar i februar i fjor, har vi hentet ut en del av våre utenlandske ansatte i landet. Men vi har noen igjen. Det vi kan si, er at en av dem er en nordmann som ikke får lov til å reise ut. Det sier Sigve Brekke i Telenor til avisa Dagens Næringsliv. Han er sjef for i konsernet Telenor.
Telenor har valgt å selge seg ut av et firma som driver med mobiltelefoni i landet. Det er kjøpt av M1 Group fra Libanon. Salget er ikke godkjent, selv om det er sju måneder siden det skjedde. Ifølge Brekke får ingen ledere i Telenor reise fra Myanmar før salget er i orden. Det er bestemt av investerings-ministeren i landet.
Avisa har spurt om Telenor har fått vite hva som er årsaken til at folk blir nektet å reise. Det skal være en følge av at det er en helt spesiell situasjon i landet.