Et jordskjelv gikk natt til mandag sør i Tyrkia. Minst 1.800 mennesker er bekreftet døde så langt. Det opplyser myndighetene i Tyrkia og Syria. Jordskjelvet rystet begge land.
Tallet ventes å stige. Flere hundre er skadd. Et ukjent antall mennesker fryktes å være fanget i ruinene. Derfor forventes det at tallet på døde vil stige.
Turkey Earthquake TYRKIA: Folk redder ut et menneske på en båre fra en bygning som har kollapset. Dette er i byen Adana i Tyrkia.
(ELIFAYSENURBAY/AP)
– Jeg har ikke styrke lenger, ropte en overlevende fra under ruinene i byen Adana i Tyrkia.
Turkey Earthquake TYRKIA: En bygning som har kollapset i byen Adana i Tyrkia.
(AP)
Utenriks-departementet (UD) prøver å finne ut om norske borgere er rammet.
– Vi har så langt ikke informasjon om at norske borgere er rammet, men situasjon er uoversiktlig, sier Mathias Rongved. Han er pressevakt i UD.
– Norge står klare til å bidra i hjelpearbeidet, skriver UD på Twitter.
En rekke andre land har tilbudt sin støtte. Blant annet Hellas, Israel og Egypt. EU har varslet at redningsteam fra Nederland og Romania allerede er på vei.
Turkey Earthquake TYRKIA: Redningsarbeidere og helsearbeidere i byen Diyarbakir i Tyrkia. Arbeiderne prøver å hjelpe ut mennesker som er fanget i en bygning som har kollapset.
(AP)
APTOPIX Turkey Earthquake FANGET: Folk leter etter et ukjent antall personer som kan være fanget i ruinene etter jordskjelvet natt til mandag. (Depo Photos/AP / NTB)
Turkey Earthquake TYRKIA: En bygning i byen Pazarcik har kollapset. Pazarcik ligger i provinsen Kahramanmaraş, sør i Tyrkia.
(AP)
Jordskjelv SYRIA: En bygning kollapset i Aleppo i Syria.
(AFP/AFP)
Jordskjelv SYRIA: «De hvite hjelmene» hjelper folk i byen Zardana, nord-vest i Syria. «De hvite hjelmene» er en frivillig forsvars-organisasjon.
(MOHAMMED AL-RIFAI/AFP)
Jordskjelv TRAGEDIE: En mann reagerer mens folk søker etter overlevende i byen Diyarbakir i Tyrkia. (ILYAS AKENGIN/AFP)
Earthquake in Adana TYRKIA: Folk leter etter mennesker i byen Adana i Tyrkia. (IHA/Reuters)
Jordskjelv SYRIA: En bygning har kollapset etter jordskjelv i byen Aleppo i Syria.
(AFP/AFP)