I Ulvsvågfjell i Hamarøy kommune bor Sigrid Rasmussen.
Anders Stensland Olsen
Rasmussen har en uvanlig hage. Den er full av små landsbyer. Der bor alver, drager, nisser, gnomer og troll. Låven hennes er også overfylt. Der bor både rødnisser og blånisser.
Anders Stensland Olsen
Egen skog har hun også. Eventyrskogen heter den. I trærne bor feer og alver, nisser og hekser. Og et og annet dyr.
Anders Stensland Olsen
– Skolen i bygda ble lagt ned. Og folk ble veldig triste, forteller Rasmussen.
Anders Stensland Olsen
Hun ville gjøre bygda glad igjen. – Derfor skapte jeg Eventyrskogen, sier hun.
Anders Stensland Olsen
Om sommeren strømmer mennesker til. Fra både nært og fjernt. De vil se alle figurene Sigrid har skapt.
Anders Stensland Olsen
– Jeg tror folk har godt av å være her. Da jeg startet med dette, trodde jeg barna ville være mest interessert, sier hun.
Anders Stensland Olsen
Men der tok hun feil. – Eldre mennesker blir minst like fascinert. Særlig av nissene. Det vekker nostalgiske følelser, forteller Rasmussen.
Anders Stensland Olsen
– Eventyrfigurene er en god samtalestarter, sier hun.
Anders Stensland Olsen
– Jeg har blitt kjent med veldig mange på grunn av dette. Mange mennesker jeg aldri ville møtt ellers, sier hun, og viser vei inn på låven. Der bor flesteparten av nissene.
Gården med det rare i
Anders Stensland Olsen Anders Stensland OlsenAnders Stensland Olsen journalist
PublisertSist oppdatert
Sigrid tar imot mange gjester i løpet av sommeren.
– Men dette kan bli den siste sommeren jeg holder åpent. Jeg begynner å bli gammel, sier hun.
Hun setter seg ned på gulvet ved noen av nissene. Til ære for fotografen.