Har du reist med julegaver i håndbagasjen før? Da har du kanskje opplevd at sikkerhetskontrollen pakker opp gaven din. Det skjer hvert eneste år, ifølge Avinor.
Derfor kommer selskapet med råd til reisende før jul.
– Målet vårt er fornøyde reisende og å få alle julegaver gjennom røntgenmaskinene. Da må du huske på at julegaver ikke er unntatt reglene. Det sier Monica Fasting. Hun er kommunikasjonssjef i Avinor.
Mange gjør feil
Det er mange som gjør feil når de pakker til jul, ifølge selskapet.
– Det er leit både for de reisende og sikkerhetskontrollørene om vi må enten pakke opp eller fjerne gaver fra bagasjen, sier Fasting.
Flest gjør feil på reglene om flytende gjenstander. Det er kun tillatt med væske i beholdere som er under 100 milliliter i håndbagasjen. Disse må også ligge i en gjennomsiktig pose.
– Dette gjelder også julegaver, sier Fasting.
Har du kjøpt en krem eller parfyme som er over 100 milliliter? Da må gaven sendes i innsjekket bagasje.
Kan du reise med julemat?
Kanskje skal du reise med julemat? I så fall er alle de sju slagene greit å ta gjennom sikkerhetskontrollen. Du kan også ta med ribbe og pinnekjøtt. Men surkål inneholder væske.
Fastings beste råd er å sende julegavene i innsjekket bagasje.
– Da er du sikker på å få med lekepistolen, bunadskniven og den dyre parfymen. Powerbanks er det eneste unntaket av typiske julegaver – den må i håndbagasjen.
Mye havner i søpla
Veldig mye blir kastet i søpla i sikkerhetskontrollen. På Oslo lufthavn kastes 47 tonn mat, drikke og skjønnhetsprodukter hvert år, ifølge Avinor.
Har du med deg en gave til deg selv? Da kan det være lurt å spørre om gaven kan tas med i håndbagasjen, uten at de avslører hva gaven er.
– Når du sjekker inn, så signerer du også på at du ikke har med deg gjenstander flyselskapet ikke tillater. Det gjelder også innpakkede gaver du har fått fra andre. Følger du disse rådene, så unngår du at julegavene må bli igjen på flyplassen, sier Fasting.