Valgerd Svarstad Haugland er statsforvalter i Østfold, Buskerud, Oslo og Akershus. Nå skal hun slutte. Årsaken er at det har skjedd alvorlige feil. Saker har ikke blitt behandlet som de skal.
– Vi har hatt to alvorlige saker i vår helseavdeling. Jeg opplever at jeg ikke lenger har tillit fra statsråden. Det tar jeg konsekvensen av og slutter, sier Haugland i en pressemelding.
Den ene saken dreier seg om klager som har blitt liggende uten å bli behandlet. Klagene handler i stor grad om medisinering med tvang. En person eller dens familie har rett til å klage på et vedtak om tvungen medisinering eller behandling.
123 saker har blitt liggende. De dreier seg om totalt 114 pasienter. Sakene strekker seg tilbake til 2019 og fram til i sommer.
De det gjelder, vil bli kontaktet.
Karianne Tung er digitaliserings- og forvaltningsminister.
– Dette er en svært alvorlig sak. Den har følger for personer i en sårbar situasjon, sier hun i en pressemelding.
I tillegg har folk søkt om innsyn i saker, uten å få det. Det dreier seg om 969 krav om innsyn.
Haugland sier at hun har klaget til sine overordnede. De har manglet ressurser lenge. Hun omtalte det som har skjedd, for en «meldt katastrofe». Det skriver nyhetsbyrået NTB.
Hun håper den nye statsforvalteren får litt mer penger.
Statsforvalteren er statens representant i ett eller flere fylker.